پرسشتان را مطرح کنید

خانه » متفرقه » چگونه مشکل لکنت زبانم را برطرف کنم ؟
1 امتیاز
Vote Con!

چگونه مشکل لکنت زبانم را برطرف کنم ؟

لکنت زبان

سلام و خسته نباشید
امیر هستم 20 ساله از قشم دانشجوی ترم 4 مهندسی عمران ، از کودکی مشکل لکنت زبان دارم که باعث شده افسرده و تنها بشم و در خیلی از کنفرانس ها و جمع آشنایان شرکت نکنم ، چند جلسه به مراکز مشاوره و گفتار درمانی در بندر عباس مراجعه کردم اما به دلیل هزینه های رفت و آمد دیگه نتونستم ادامه بدم تو خود قشم هم گفتار درمان نیست.
این مشکل خیلی تو زندگی و روابط و تحصیلم تاثیر گذاشته دیگه نمیدونم چیکار کنم ، وقتی دوران دبستان بودم یادمه هربار لکنت می کردم پدرم بهم می خندید و مسخرم می کرد ، خیلی وقتا حتی تو خونه حرف میزنم حتی با مادرم برای بیان کلمات لب، فک و گلوم قفل میشه اما خیلی وقتا هم بوده تونستم بدون لکنت با دوستام صحبت کنم دریغ از یک لکنت !
فکر و ترس از لکنت همیشه عذابم میده ، وقتی تنهایی با خودم حرف میزنم لکنت ندارم ، بیشتر احساس میکنم تو چند تا حرف مثل: م،ب،ت،ن گیر و قفل دارم. تو اقوام ما فقط من اینجوری ام البته عموم و پسرعمه ام کمی لکنت دارند. با تماس تلفنی هم خیلی مشکل دارم و استرس و ترسم بیشتره . لطفا کمکم کنید از زندگی خسته شدم.

توسط Prince درمتفرقه · پاسخ 3102 روز 13 ساعت 29 دقیقه قبل

سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 

پاسخ (3)

 1. 1 vote

  سلام دوست عزیز
  لكنت زبان درمان پذير است و روشهاي مؤثري براي درمان وجود دارد كه مهمترين آنها گفتاردرماني است و توسط كارشناسان اين رشته انجام مي شود. با اين حال آنچه در درمان لكنت زبان اهميت دارد اين است كه والدين بدانند (يا اطرافيان بيمار و خود فرد مبتلا) كه درمانهاي لكنت زبان معمولاً طولاني است و براي تمام سنين (كودكان، نوجوانان و بزرگسالان) كاربرد دارد، به شرط آنكه بپذيريم لكنت زبان هم مثل بسياري اختلالات ديگر درمان سريع و معجزه آسايي ندارد. بد نيست بدانيد كه “چرچيل” نخست وزير موفق انگليس و سياستمدار معروف جهاني و بسياري از اشخاص معروف و موفق ديگر دچار لكنت بوده اند و خللي در زندگيشان ايجاد نشده، بنابراين والدين در صورت لكنت زبان كودكشان نبايد نگران باشند كه شايد باعث عدم موفقيت وي در تحصيل و زندگي گردد.
  فردي كه دچار لكنت است علاوه بر درمان بايد هميشه سعي كند آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.

  ٭ با حركات شل و سبك لبها از روي كلمات بگذرد.

  ٭ از جايگزيني كلمات خودداري كند. فرار از برخي كلمات فقط ترس از تلفظ آنها را بيشتر مي كند.

  ٭ در صحبت رو به جلو برود. تكرار كلماتي كه بيان شده كمكي نمي كند.

  ٭ ارتباط چشمي طبيعي را با مخاطب حفظ كند.

  ٭ گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرار عمدي مي توان احساس كنترل بهتري را بر روي تكلم در لحظه هاي حساس پيدا كرد.

  ٭ در جستجوي كارها و مسائلي باشد كه موقع لكنت مشكل را بيشتر مي كند.

  هر چه فرد خودش لكنتش را تجزيه و تحليل كند بهتر مي تواند هماهنگي دستگاه تكلم را برقرار كند.

  ٭ به ياد داشته باشید كه هدفش تكلم سليس تر و بهتر است نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل. حتي كساني كه هيچ لكنتي ندارند گاهي در صحبت كردن دچارمشكل مي شوند.

  ٭ به مخاطب خود بگويید كه لكنت دارند و هرگز لكنت خود را پنهان نكنند بلكه با آن مواجه شوند.

  ٭ اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شوید، آن را طبيعي تلقي كنند و از آن خجالت نكشند، چون عمداً دچار لكنت نشده اند.

  ٭ زمانهايي كه دچار لكنت بيشتر مي شوید فراموش كنید و مواقعي را كه در صحبت كردن موفق هستند بخاطر بسپارند.
  روش‌هـــاي درمانــــي
  ا توجه به اين كه فرد دچار لكنت زبان، به مرور زمان دچار مشكلاتي از قبيل عصبانيت و پرخاشگري، گوشه‌گيري و منزوي شدن، عدم اعتماد به نفس در صحبت كردن و همچنين افت تحصيلي در مدرسه مي‌شوند، در جهت درمان ابتدا بايست مشكلات رفتاري و روحي حاصل از اين عارضه رفع شود و در درجه بعد به فرد داراي لكنت تمريناتي داده شود تا بتواند شمرده شمرده صحبت كند. دكتر برائتي از ديگر روش‌هاي درماني لكنت زبان را دادن مشاوره به فرد و خانواده وي در راستاي افزايش اعتماد به نفس فرد و كاهش لكنت بيان نمود و ‌يادآور می شوم که : استفاده از دستگاه لكنت شكن و تمرينات فرد براي شمردگي در صحبت كردن نيز از روش‌هاي درماني مؤثرند

  .

  توسط آقای ص - غفاری · 3102 روز 11 ساعت 3 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 0 votes

  PRINCE

  دوست خوبم وقتی در بعضی اوقات تونستید بدون لکنت صحبت کنید این نشون میده که شما تواناییش رو دارید و میتونید از همون روشهایی که یاد گرفتید استفاده کنید و یا متنی رو با صدای بلند جلوی آیینه بخونید و روی همون کلمات تاکید کنید و یاد بگیرید که وقتی در حین کلام لکنت به سراغتون میاد اونو با حرکات و یا کلمات دیگه کمرنگش کنید و این یک مهارته که بتونید بدون تغییر در کلام این کارو انجام بدید …

  توسط مدیریت سایت - محمدی · 2956 روز 13 ساعت 59 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 3. 0 votes

  با سلام خدمت شما دوست عزیز.لکنت زبان همواره بار روانیه زیادی را در فرد ایجاد میکند اضطراب و فشار عاطفي همواره لکنت را تشديد مي کند به همين دليل هدف بسياري از توصيه هاي درماني از لکنت زبان اين است تا آنجائي که مقدور است تلا ش نماييد اضطراب و فشارهاي عاطفي را کاهش دهيد.اما با رعایت چند نکته میتوانید روند درمان را راحتتر سپری کنید .
  فردی که دچار لکنت است علاوه بر درمان باید همیشه سعی کند آهسته و آزاد صحبت کند و حروف صدادار را بکشد.
  – با حرکات شل و سبک لب ها از روی کلمات بگذرد.
  – از جایگزینی کلمات خودداری کند. فرار از برخی کلمات فقط ترس از تلفظ آنها را بیشتر
  می کند.
  – در صحبت رو به جلو برود. تکرار کلماتی که بیان شده است، کمکی نمی کند.
  – ارتباط چشمی طبیعی را با مخاطب حفظ کند.
  – گهگاه در صحبت لکنت عمدی ایجاد کند! با قطع و تکرار عمدی می توان احساس کنترل بهتری بر روی تکلم در لحظه های حساس پیدا کرد.
  – در جستجوی کارها و مسائلی باشد که موقع لکنت مشکل را بیشتر می کند. هر چه فرد خودش لکنتش را تجزیه و تحلیل کند، بهتر می تواند هماهنگی دستگاه تکلم را برقرار کند.
  – به یاد داشته باشد که هدفش تکلم سلیس تر و بهتر است نه تکلم بی عیب و نقص و ایده آل. حتی کسانی که هیچ لکنتی ندارند گاهی در صحبت کردن دچار مشکل می شوند.
  – به مخاطب خود بگوید که لکنت دارد و هرگز لکنت خود را پنهان نکند بلکه با آن روبرو شود.
  – اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش
  می شود، آن را طبیعی تلقی کند و از آن خجالت نکشد، چون عمداً دچار لکنت نشده است.
  – زمان هایی را که دچار لکنت بیشتر می شود فراموش کند و مواقعی را که در صحبت کردن موفق بوده است به خاطر بسپارد.
  وجود یک مشاور هم میتواند در روند گفتاردرمانی تاثیر گذار باشد.

  توسط motakhasesan · 2071 روز 9 ساعت 13 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است