پرسشتان را مطرح کنید

خانه » کودکان و تربیت فرزندان » مشکل دستوشی رفتن کودک
0 امتیاز
Vote Con!

مشکل دستوشی رفتن کودک

کودک

سلام روز بخیر یک دختر ۶ ساله دارم که خیلی باهوشه ولی مشکلی که باهاش داریم از زمانی که از پوشک گرفتیمش با دستشوئی رفتن به صورت خودکار مشکل داره و لحظه آخر یا با اجبار میره. الانم که پیش دبستانی میره همین مشکل داره و تو مدرسه توالت نمی ره و تا خونه خودشو نگه می داره و بعضی وقتا متاسفانه تو راه برگشت لباسشو کثیف می کنه. لطفا راهنمایی فرمائید سپاس

توسط hrr5631 درکودکان و تربیت فرزندان · پاسخ 2004 روز 1 ساعت 13 دقیقه قبل

سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 0

 

پاسخ (3)

 1. 0 votes

  باید توجه داشته باشید استرس، شایع‌ترین دلیل نگه‌ داشتن ادرار در کودکان است. کودک سعی می‌کند با استرس مقابله کند ولی نمی‌تواند به درستی بر استرس خود غلبه کند.

  با توجه به شرایط کودک، نوع استرس نیز متفاوت است و مهمترین اقدام برای رفع آن، شناسایی عامل استرس‌زا در کودکان است.

  هر چه کودک پخته‌تر باشد بهتر می‌تواند با این استرس مقابله کند، و گاهی استرس به دلیل مشکلات خانوادگی است، تغییرات در مدرسه، خشونت خانوادگی، نمرات درس‌ها و تمسخر هم‌کلاسی‌ها نیز در ایجاد استرس در کودکان دخیل هستند.

  نگه‌داشتن ادرار یکی از علایم وجود استرس در کودکان است که می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی کودک آثار منفی داشته باشد.

  خانواده‌ها برای مقابله با مشکل نگه‌داشتن ادرار کودک، باید آ‌رامش خود را حفظ کنند زیرا واکنش انفجاری و بیش از حد، می‌تواند استرس کودک را افزایش دهد.

  کودک باید احساسات و عواطف خود را شناسایی کند و والدین نیز باید برای حل مشکل کودک، شنونده خوبی باشند و احساسات او را به تمسخر نگیرند و در ضمن با او همدردی کنند.

  در برخی بیماری‌های اختلال نافذ رشدی مانند اوتیسم نیز نگه‌داشتن ادرار مشاهده می‌شود، برخی کودکان نیز به دلیل لجبازی ادرار خود را نگه‌می‌دارند که با صحبت و مشاوره رفع می‌شود.
  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  021-22354282

  توسط مدیریت سایت · 1979 روز 19 ساعت 29 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 0 votes

  مشکل دستشویی رفتن کودکHeading, level 2 مشکلی است که اکثر خونواده ها بهش دچار هستن ولی خوب مساله ای نیست که قابل حل نباشه
  شما باید اول بدونید این مساله و مشکل به چه علتی رخ داده، ممکنه یه مساله تنش زا و استرس آفرین اون رو تحت تاثیر قرار داده اگه نتونستین مشکل رو پیدا کنید سراغ تمرینات و تغییر توی رفتار خودتون توی تمرینات بدین
  یکی از کارهایی که شما باید حتما انجام بدین اینکه که همیشه زمانی که از کودکتون میخوایید بره به دستشویی این کار رو با لحن آروم بهش بگید ولی در عین حال خیلی محکم باشید. ولی اگه کودکتون باز هم این کار رو انجام نداد کمی بهش زمان بدین ولی دوباره با آرامش بهش یاد آوری کنید.
  کار بعدی که شما باید حتما انجام بدین اینه که حتما و حتما باید کودک خودتون رو وقتی کار درستی رو به تنهایی انجام میده مورد تشویق قرار بدین تا حس استقلال بهش دست بده و این باعث میشه کار هایی همچون دستشویی رفتن رو براحتی یاد بگیره و خودش به تنهایی انجام بده.
  و نکته آخر اینکه وقتی کودکتون خودش رو توی دستشویی میشوره به هیچ وجه حساسیت زیادی از خودتون نشون ندین چرا که این حساسیت باعث میشه کودک فکر کنه خودش نمیتونه این کار رو به درستی انجام بده.
  موفق باشید.

  توسط hami07 · 1979 روز 18 ساعت 14 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 3

 3. 0 votes

  با سلام مشکل شما اگر صرفا بحث ادرار باشد یک مساله است و بحث مدفوع مساله دیگری است و به صورت کل در بسیاری از بچه ها بعد از مساله از پوشک گرفتن گاها حساسیت های مادر نسبت به تمیزی و کثیفی و حساسیت برای به موقع دستشویی رفتن تاثیرات نامطلوبی دارد و گاهی استرس و اضطراب و شرایط روحی خاص در کودکان باعث این مساله می شود و لی اصلا جای نگرانی وجود ندارد شما می توانید با تعیین هدیه و پاداش مشکل را برطرف کنید بهتره هر موقعی که به موقع دستشویی رفت یک کارت یا ستاره به او بدهید و بگویید اگر تا اخر هفته همیشه به موقع به دستشویی برود در نهایت می تواند بسته به تعدا ستاره ها هدیه ای را که دلخواهش است خریداری کند این اقتصاد زتونی به او کمک می کند تا کم کم مساله را رفع کند البته اگر مشکلات روحی و مسائلی مثل اضطراب و ترس نباشد که در این صورت باید به روانپزشک کودک فرزندتون رو ارجاه بدید امیدوارم به زودی مساله رفع شود

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
  موفق باشید

  توسط مشاور · 1975 روز 21 ساعت 46 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است