پرسشتان را مطرح کنید

خانه » مسایل جنسی » قاعدگی - پریود » قاعدگی – پریود
0 امتیاز
Vote Con!

قاعدگی – پریود

دوره قاعدگیدوره یا پریودرابطه کم خونی و دوره پریودرابطه کم خونی و دوره قاعدگیرابطه کمبودآهن و دوره پریودرابطه کمبودآهن و قاعدگیسیکل پریودسیکل قاعدگی

مسایل جنسی/قاعدگی-پریود

قاعدگی – پریود

قاعدگی – پریود

گرچه همه زنان تصور می کنند که اطلاعات کافی در مورد قاعدگی دارند اما با این حال مواردی هست که برخی زنان از آن بی اطلاع هستند. ممکن است شما جز زنانی باشید که چند سالی است که پریود می شوید و تقریبا همه موارد را در مورد شروع و نحوه قاعدگی و نکات بهداشتی می دانید اما ناگهان اتفاقی می افتد که تاکنون با آن مواجهه نشده اید و می خواهید سوال خود را از پزشک بپرسید. این مطلب به شما کمک می کند تا جواب سوالات رایج خود را در مورد قاعدگی دریافت کنید.

۱) تغییر خلق و خق، چرا؟
نشانگان پیش از قاعدگی، به دلیل این رخ می دهد که بدن به تغییرات هورمونی حساس می شوند. ۱۰ روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون هایی مثل پروژسترون و استروژن به سرعت تغییر می کند و این تغییر سبب بروز علایمی مثل نفخ، تغییرات خلق و خو، سردرد، حساسیت پستان ها و خستگی می شود. نزدیک ۹۰ درصد از زنان قبل از پریودشان این نشانه ها را تجربه می کنند. به نوشته نشریه آرشیو داخلی آمریکا، نزدیک کمتر از ۲۰ درصد از آنها حتی دچار نشانه های شدیدتر می شوند که با فعالیت های طبیعی زندگی شان و حتی روابط فردی آنها تاثیر می گذارد.
▪ چه باید کرد:
اول اینکه مطمئن شوید که از نظر جسمی مشکلی ندارید، سعی کنید ورزش کنید مخصوصا وقتی احساس می کنید خلق شما تنگ شده است. مایعات فراوان بنوشید. حتی هر ۲ ساعت یک بار اگر با این کارها بهتر نشدید از پزشک خود کمک بگیرید. مکمل های کلسیم و ویتامین ها نیز در کاهش نشانه های پیش از قاعدگی موثر هستند. گاهی مصرف قرص های ضدبارداری با نظر پزشک و در موارد شدید مصرف ضدافسردگی ها سبب بهبود این نشانه ها می شود.

۲) چرا قاعدگی ام نامنظم است؟
استرس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده سبب تغییر در نظم قاعدگی می شود. به دلیل تغییر در زمان تخمک گذاری سبب بروز قاعدگی غیر از موعد مشخص می شود. قاعدگی طبیعی باید به فاصله ۲۵ تا ۳۵ روز رخ می دهد. یعنی از شروع اولین خون ریزی تا خون ریزی بعدی. بسیاری از زنان احساس می کنند که قاعدگی شان طبیعی نیست یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی افتد. این افراد نباید نگران شوند چرا که لازم نیست دقیقا در همان روز ایجاد شود. تغییر دو سه روزی در ایجاد قاعدگی مشکل خاصی نیست. اما در صورتی که این فاصله به کمتر از ۲۵ یا بیشتر از ۳۵ روز برسد باید با پزشک مشورت کنید. یکی از دلایل دیگر بی نظمی یا قطع قاعدگی باروری، اضافه وزن، کاهش وزن، اختلالات تغذیه ای و ورزش های سنگینی است اگر بعد از گذشت یک ماه قاعدگی، وضع اول بازگشت با پزشک خود صحبت کنید.

۳) آیا ممکن است در قاعدگی بارداری اتفاق بیفتد؟
بله احتمال دارد اما نه همیشه، کلید تعیین اینکه آیا خون ریزی واقعا پریود است یا نه این است گاهی بین دو پریود لکه های خون دیده می شود. در بعضی از زنان هنگام تخمک گذاری کمی خون ریزی دارند. اما اگر قاعدگی شما به مدت ۲ ماه قطع شود حتما بارداری اتفاق افتاده است. اگر خانمی در انتهای قاعدگی اش مقاربت داشته باشند بسته به طول مدت قاعدگی اش تخمک گذاری چند روز بعد اتفاق می افتد و اگر اسپرم هنوز در بدن شما مانده باشد ممکن است باردار شوید. اما این همیشه اتفاق نمی افتد.

۴) اگر پریود شوم مطمئن باشم که باردار نیستم؟
نمی توان صد در صد از این موضوع مطمئن بود. ممکن است خون ریزی در اوایل بارداری اتفاق بیفتد. توجه داشته باشید که آیا قاعدگی تان منظم است یا نه.اگر علایمی نظیر تهوع و استفراغ دارید حتما به پزشک مراجعه کنید ممکن است نیاز به انجام تست بارداری باشد.استفاده از تامپون طولانی مدت سبب شوک توکسیک می شود؟نشانگان شوک توکسیک که بیماری تهدید کننده جان است به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود این نشانگان با حملات ناگهانی تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می شود. کارشناسان معتقدند اگر تامپون ها به مدت طولانی بمانند زمینه را برای عفونت های باکتریایی آماده می کنند. بهترین وضعیت آن است که تامپون ها هر ۸ ساعت یک بار تعویض شوند.

توسط مدیریت سایت درقاعدگی - پریود · پاسخ 3100 روز 1 ساعت 41 دقیقه قبل

سوال: 43 پذیرفته شده: 1 ( 2% ) | امتیاز: 867

 

پاسخ (25)

 1. 1 vote

  سلام من روزي كه بايد پريود ميشدم لكه اي قهوه اي مايل به قرمز ديدم و در روز ششم هم كمي خون به نظر شما اين پريود محسوب ميشه؟

  توسط farnazi · 3095 روز 20 ساعت 52 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 2. 1 vote

  بله شما در پريود بوديد. كاركرد بدن وفرايند پريود در همه افراد شبيه به هم نيست ولي علائمي مشابه دارد

  توسط maral.m · 3095 روز 20 ساعت 49 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 5

 3. 1 vote

  farnazi,

  باتوجه به عدم درد و سوزش یا هر ناراحتی دیگه ای در هنگام خروج خون قاعدگی، رنگ تیره آن عادی است.
  قهوه ای شدن یا سیاه رنگ شدن خون قائدگی مخصوصاً زمانی که به انتهای دوره خونریزی نزدیک شوید طبیعی است.
  به خاطر این که خون سریع خارج نمیشه و مدتی در محیط دستگاه تناسلی باقی می مونه.

  توسط مدیریت سایت - محمدی · 3095 روز 5 ساعت 15 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 4. 1 vote

  سلام .آيا پريود باعث بي حوصلگي زنان ميشه؟

  توسط hamid12 · 3094 روز 4 ساعت 29 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 5. 1 vote

  ميزان هورموني كه در زمان پريود از بدن خارج ميشه خيلي زياده و باعث ميشه كه زنان در زمان پريودي بي حوصله ، كم حوصله ،خواب آلود ،زود جوش ، غمگين و… بشوند

  توسط maral.m · 3094 روز 4 ساعت 24 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 5

 6. 1 vote

  hamid12,

  سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است و علت آن هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون را محتمل ترین علت این بیماری می دانند. گفته می شود که سندرم پیش از قاعدگی بیماری هزار چهره است؛ چون پزشکان بیش از ۱۵۰ علامت را به این بیماری منسوب کرده اند. علایمش در زنان متفاوت است و همین مسئله تشخیص را دشوار می کند.ر عین حال توصیه می شود که با میل کردن منظم مقادیر اندکی مواد غذایی مناسب، قند خونتان را تحت کنترل داشته باشید. ‏بی توجهی به این ‏توصیه باعث می شود که قند خونتان کاهش و سطح آدرنالین خونتان افزایش یابد. هورمون آدرنالین تعادل ‏هورمونی طبیعی بدن را بر ‏هم می زند و در نتیجه تغییرات خلقی ایجاد می کند. در ضمن چیپس سیب زمینی و شکلات را از رژیم غذاییتان حذف کنید و از یک ‏مکمل مولتی ویتامین ‏حاوی مقدار بسیاری ویتامین ‏B‏ برای رفع تغییرات خلقی خود استفاده کنید. این امر به شما در کاهش استرس ‏کمک کرده و انرژی ‏بیشتری را برایتان تامین می کند.‏ همینطور در مورد مشکلتان با همسر خود صحبت کنید و در صورت ضرورت و امکان، این مشکل را با خانواده، دوستان و همکارانتان نیز در میان بگذارید. شما به همدلی و حمایت این افراد نیاز دارید، تا شما را راهنمایی نمایند که«احساساتتان را کنترل کنید»، این دقیقاً چیزی است که ممکن است شخص مبتلا بهPMS نتواند انجام دهد. اگر با وجود رعایت توصیه های بالا هنوز ناراحتی دارید، حتماً با پزشک زنان خود مشورت کنید، برای این مشکل درمان دارویی مؤثری نیز دارد.

  توسط مدیریت سایت - محمدی · 3094 روز 3 ساعت 39 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 7. 0 votes

  سلام من و همسرم با هم رابطه خوبي داريم فقط يه مشكل هست اينكه من توي دوران پريوديم خيلي حساس ميشم جوري كه هميشه با همسرم بحث ميكنم و اونم بهم توجه نميكنه اصلأ نزديكم نميشه و ميگه وقتي نزديكم ميشه حس بدي بهش دست ميده.به نظر شما ما چه كاري بايد انجام بديم؟؟؟

  توسط afsun · 3077 روز 5 ساعت قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 0

  • خب میخوایت چیکار کنید ؟ عزیزم باید صبر کنید تا این دوره تموم بشه و همسرتون هم باید در این مورد اطلاعاتی داشته باشه که بدونه در این مرحله بهتره شرایط شمارو درک کنه و مراعات حالتون رو بکنه

   توسط مدیریت سایت - محمدی · 3077 روز 3 ساعت 33 دقیقه قبل

 8. 0 votes

  سلام اين رفتار شما (بي اعصابي و حساسيت ها)در دوران پريود طبيعي هست ولي رفتار شوهرتون درست نيسن مرد ا بايد تو اين دوره توجه بيشتري به همسرشان بكنند

  توسط maral.m · 3077 روز 4 ساعت 56 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 5

 9. 0 votes

  سلام من دختر مجردي هستم و در زمان پريوديم موقع خونريزي بعضي وقتها خونم به صورت لخته است يعني پريوديم مشكل داره؟

  توسط miina · 3077 روز 3 ساعت 56 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 0

  • نه جانم در این مرحله وقتی خون با تاخیر خارج میشه بصورت لخته و تیره تر به نظر میاد و مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد

   توسط مدیریت سایت - محمدی · 3077 روز 3 ساعت 32 دقیقه قبل

 10. 0 votes

  دوست عزيز اين خون حاصل تخريب ديواره ي رحمه و شامل خون و حتي بافت هاي تخريب شده است . ديدن خون لخته هيچ موردي ندارد

  توسط tara22 · 3077 روز 3 ساعت 52 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 11. 0 votes

  سلام . من متاهلم . در زمان پريود احساس نياز ميكنم و خيلي حشري ميشم به طوريكه كنترل كردنش سخته آيا اين عاديه ؟ اگر در زمان پريود با اين احساس شديد نزديكي نكنم ولي خودارضايي كنم مشكلي پيش مياد يا نه ؟ ميشه منو راهنمايي كنيد ممنون ميشم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  توسط delaram · 2947 روز 14 ساعت 25 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

  • دوست عزیز در این حالت به خاطر ایجاد حساسیت زیاد در این قسمت و تحریک عصبی چنین حالتی به وجود میاد ... دستور خداوند هم هست که در این دوران به همسران خودتون نزدیک نشوید که اهمیت و حساسیت این دوران رو میرسونه ... پس بهتره شما هم با تمام فشاری که از این بابت روی شما هست از این کار دوری کنید ... چون خودارضایی وابستگی ذهنی به وجود میاره و شما در رابطه مستقیم به همسرتون نخواهید توانست که به اوج لذت جنسی برسید

   توسط مدیریت سایت - محمدی · 2946 روز 57 دقیقه قبل

 12. 0 votes

  سلام من روزي كه بايد پريود ميشدم لكه اي قهوه اي مايل به قرمز ديدم و در روز ششم هم كمي خون به نظر شما اين پريود محسوب ميشه؟

  با سلام .درباره ی لک بینی باید گفت اختلالات هورموني و گاهي ابتلا به پوليپ، فيبروم يا ضايعات ديگر در دهانه رحم و داخل رحم باعث لكه‌بيني مي‌شود.هم چنین قرص‌هاي ضدبارداري با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونريزي مي‌شوند و تا زماني که فرد به مصرف قرص ادامه دهد، دچار لکه‌بيني و عادت ماهيانه نخواهد شد.برخي افراد غافل از عوارض اين داروها، براي به تعويق انداختن زمان دوره عادت ماهيانه خود از آنها استفاده مي‌کنند ولي اين كار اگر به مدت طولاني انجام شود، باعث نازک‌ترشدن قطر لايه داخلي رحم (يعني آندومتر) خواهد شد و به مرور زمان لکه‌بيني را در پي خواهد داشت.به هر حال این عوامل میتواند در لکه بینی اثر گذار باشد اما بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل را بر طرف سازید.

  توسط motakhasesan · 2316 روز 18 ساعت 23 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 13. 0 votes

  با سلام .درباره ی لک بینی باید گفت اختلالات هورموني و گاهي ابتلا به پوليپ، فيبروم يا ضايعات ديگر در دهانه رحم و داخل رحم باعث لكه‌بيني مي‌شود.هم چنین قرص‌هاي ضدبارداري با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونريزي مي‌شوند و تا زماني که فرد به مصرف قرص ادامه دهد، دچار لکه‌بيني و عادت ماهيانه نخواهد شد.برخي افراد غافل از عوارض اين داروها، براي به تعويق انداختن زمان دوره عادت ماهيانه خود از آنها استفاده مي‌کنند ولي اين كار اگر به مدت طولاني انجام شود، باعث نازک‌ترشدن قطر لايه داخلي رحم (يعني آندومتر) خواهد شد و به مرور زمان لکه‌بيني را در پي خواهد داشت.به هر حال این عوامل میتواند در لکه بینی اثر گذار باشد اما بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل را بر طرف سازید.

  سلام .آيا پريود باعث بي حوصلگي زنان ميشه؟

  با سلام خدمت شما دوست عزیز. بله بسياري از بانوان قبل ودرطي دوران قاعدگي دچار ناراحتي هاي جسمي وروحي شديد مي شوند. مثل همین بی حوصلگی .گذشته از سردردهاي معمولي وپف كردگي،اين ناراحتي ها مي توانند به احساسات بسيار متغيري كه برخي ازخانم ها در طي دوران حاملگي تجربه مي كنند شباهت داشته باشد- تندخويي،حساسيت بيش از حد،افسردگي،خستگي و تشنگي وتمايل هاي آني نسبت به غذاهاي خاص همه از علایم این دوره هستند. که میتوانید با پیاده روی و نرمشهای سبک /مصرف ویتامین ها ی گروه ب /نوشیدن آب بیشتر /میزان خواب و استراحت بیشتر/ نوشيدن مقداري آب جعفري تازه مي تواند مؤثر باشد و این بی حوصلگی و فشار جسمی و روحی را کنترل کنید .

  توسط motakhasesan · 2316 روز 18 ساعت 6 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 14. 0 votes

  سلام . من متاهلم . در زمان پريود احساس نياز ميكنم و خيلي حشري ميشم به طوريكه كنترل كردنش سخته آيا اين عاديه ؟ اگر در زمان پريود با اين احساس شديد نزديكي نكنم ولي خودارضايي كنم مشكلي پيش مياد يا نه ؟ ميشه منو راهنمايي كنيد ممنون ميشم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  با سلام .بله در بسیاری از خانمها این میل بیشتر در این دوره بیشتر میشود اما با توجه به خونریزی بهتر است این عمل صورت نگیرد .خون محيط مناسبي براي حضور و رشد و انتقال عوامل بيماريزاست. بنابراين درصورت آلودگي يكي از طرفين به يك عامل عفوني ميكربي يا ويروسي (مثل سوزاك، سيفيليس، كلاميديا و عامل ايدز و ويروس تب خال) امكان انتقال اين عامل به ديگري در زمان قاعدگي افزايش مي يابد. علاوه بر اين قاعدگي ممكن است يكي از عوامل بيرون ريختن تب خال هاي تناسلي در زنان باشد.همان طور که گفته شد سکس در زمان عادت ماهانه، احتمال آلودگی و عفونت را افزایش میدهد خانم ها اغلب با این مشکل آشنا هستند و تعجبی از خون و کثیفی به جا مانده ندارند، اما ممکن است آقایون احساس تهوع کنند و تمایلی به انجام این کار نداشته باشند. بنابراین تصمیم با خودتان است که قید دارید در طول این دوره چه نوع رابطه ای با هم داشته باشید.

  توسط motakhasesan · 2316 روز 17 ساعت 51 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 15. 0 votes

  ببخشید من اسفند ۹۷ برای اولین بار عادت ماهانه شدم ولی خون ریزی کمی داشتم و بعد از ۳ روز قطع شد تا بهمن ۹۸ دوباره ماهانه شدم و خونریزی نسبتن شدیدی داشتم و بعد از ۷ روز قطع شد و تا الان هم نشدم و خیلی نگرانم میشه کمکم کنید

  توسط سارا · 1162 روز 4 ساعت 52 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

  • سلام به شما دوست عزیز در این مورد با توجه به اینکه عادت ماهانه شما منظم نمی باشد بهتر است به صورت حضوری برای بررسی هرمون های بدنی و شرایط جسمیتان که می تواند در روند پریودی شما تاثیر داشته باشد به متخصص زنان مراجعه کنید تا بتوان در این زمینه به شما کمک کرد .

   توسط مشاور · 1161 روز 6 ساعت 14 دقیقه قبل

 16. 0 votes

  دختر من وقتی پریود میشه زیاد میشه و درد داره این طبیعی یا غیر طبیعی و بی حوصله میشه

  توسط hana · 1040 روز 5 ساعت 19 دقیقه قبل

  سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

  • سلام به شما دوست عزیز در این مورد عوامل زیادی از جمله شرایط بدنی و حتی تغذیه می تواند نقش داشته باشد در این مسیر بهتر است با دخترتان به متخصص زنان مراجعه کنید تا شرایط بدنی او بررسی شود و در این زمینه به شما و او کمک شود تا با آگاهی بیشتری در این مسیر پیش بروید .

   توسط مشاور · 1040 روز 4 ساعت 10 دقیقه قبل

 17. 0 votes

  سلام دختر من دوازده سالشه و لکه های سفید و زرد دیده میشه دخترم دقیقا کی پریود میشه و من قبلش باید چیکار کنم؟؟؟

  توسط سارا امینی · 789 روز 5 ساعت 25 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

  • سلام به شما سارا جان در این مورد نیاز است که دخترتان را به متخصص زنان ارجاع بدهید و همچنین متخصص غدد تا در مورد شروع بلوغ دخترتان اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده شود . بله دوازده سالگی می تواند شروع دوران بلوغ باشد و بهتر است که رشد کودکتان برای شرایط رشد قدی و جسمی تحت نظر متخصص قرار گیرد .

   توسط مشاور · 789 روز 1 ساعت 27 دقیقه قبل

 18. 0 votes

  از اخرین دوران قائدگی من ۴۲ روز گذشته ولی هنوز نشدم دلیلش چیه کمردرد و شکم درد دارم و احساس میکنم حالم خوب نیست یه چیزی مثل حالت تهوع

  توسط ناشناس · 747 روز 8 ساعت 3 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

  • سلام به شما دوست عزیز در این مسیر می تواند دلایل زیادی برای عقب افتادن پریودی شما وجود داشته باشد از جمله موارد زیر : 1. اگر رابطه جنسی داشته اید ممکن است این عقب افتادن نشان از بارداری باشد البته بدون چک کردن نمی توان هیچ نظری داد و تنها یک احتمال می باشد . 2. اضطراب قبل از عروسی، سفر، یا استرس امتحانات نهایی، تعهدات، و یا موقعیت های مالی می تواند به طور مستقیم بر تولید هورمون تاثیر بگذارد در این موارد، دوره ماهانه تنها چند روز دیر خواهد شد.پس شرایط روحی شما در این مسیر از اهمیت برخودار می باشد . 3.ممکن است متوجه تغییراتی در دوره ماهانه ، همچنین تاخیر، در صورتی که چاق یا لاغر می شوید ، توجه کنید. باید بدانید آدیپویست ( سلول های چربی ) در تولید هورمون نقش دارند و می توانند چرخه را تغییر دهد زنان چاق نسبت به زنان عادی ، یا لاغر استروژن بیشتری تولید می کنند . 4.نان پس از زایمان چند ماه طول می کشد تا پریود شوند. بدن باید پس از تغییرات هورمونی شدید در دوران بارداری و پس از زایمان طبیعی به حالت عادی برگردد برخی از مادران حتی یک سال یا بیشتر بعد از زایمان ، عادت ماهانه می شوند اگر این اتفاق برای شما افتاد، باید با پزشک صحبت کنید. 5.گر قرص مصرف میکند ، می توانددوره ماهانه شما منظم باشد. اما وقتی مصرف را متوقف می کنید، بدن شما باید دوباره به طور طبیعی کار کند، به این معنی که تخمدان باید به تنهایی کار کند این می تواند تخمک گذاری و در نتیجه دوره ماهانه را به تاخیر بیاندازد پس داروهای مصرفی شما از اهمیت برخودار می باشد . 6.برخی بیماری های شایع مثل آنفولانزا، سینوزیت ،ورم لوزه می توانند چرخه قاعدگی را مختل کنند ، به خصوص اگر در حال مصرف دارو برای درمان آن ها هستید. 7. موارد دیگری نیز وجود دارد که نیاز است در مورد آنها متخصص نظر بیان کند در هرصورت شما دوماه تقریبا پریود نشده اید و بهتر است که در این مسیر رشایط بدنی و دلایل احتمالی مورد بررسی دقیق توسط متخصص زنان قرار گیرد .

   توسط مشاور · 747 روز 6 ساعت 49 دقیقه قبل

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است