پرسشتان را مطرح کنید

خانه » ازدواج » راهنمایی
0 امتیاز
Vote Con!

راهنمایی

درخواست مشاوره

با سلام ، از دختری خواستگاری کردم تو صحبتهای اولیه گفت میخواد ادامه تحصیل بده همونجا بهش گفتم نه (هر دومون لیسانس داریم )، بعد جواب منفی داد دلیلش هم ، همون ادامه تحصیل گفته ، حالا میخوامحرفم رو پس بگیرم و بگم با ادامه تحصیلش مشکلی نیست ولی نمیدونم کار درستی میکنم یا نه ؟چون 1- میترسم بعدا” تا خواسته ای داشته باشه انتظارداشته باشه سریع کوتاه بیام 2- با ادامه تحصیل ایشون مدرک تحصیلیشون از خودم بالاتر میشه میترسم برام تو آینده مشکل ساز بشه .اینم بگم که من اصلا” از قبل این خانم رو نمیشناختم فقط تو شب خواستگاری دیدمش یعنی هیچ دلبستگی که کورکورانه باشه ندارم ولی از نظر خانواده (هردو طرف )خیلی خوششون اومده . ممنون میشم راهنماییم کنید

توسط mahdi8767 درازدواج · پاسخ 2335 روز 21 ساعت 55 دقیقه قبل

سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 0

 

پاسخ (3)

 1. 0 votes

  با سلام. شما میتوانید منطقی با ایشان صحبت کنید که اگر تحصیل ایشان صدمه ای به زندگی مشترکتان وارد نکند مانعی وجود ندارد.واقعیت هم همین طور است شما با اولین درخواست ایشان به صورت ضربتی عمل کردید و او را دلسرد نمودید که در این کار کمی عجله کردید.بهتر است دیدتان به زندکی زناشویی و مشترک به صورت تعاملی و رفاقت توام با همراهی باشد نه رقابت پس با منطق و به آرامی آغاز به صحبت نمایید تا نتیجه بگیرید فقط اطمینان حاصل کنید که دلیل مخالفتشان همین موضوع است.

  توسط motakhasesan · 2335 روز 15 ساعت 14 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 2. 0 votes

  با سلام.این مقاله در رابطه با اختلاف شدید تحصیلی خالی از لطف نیست.
  هنگام بحث در باب همسان بودن همسران، سخن از آثار نامطلوب ناهمسانی از دیدگاه تحصیلی به نتایجی به دست می آید که بدین سان خلاصه می شود:
  1- هر مقطع تحصیلی شان اجتماعی خاصی پدید می آورد و به طور طبیعی انسانها نیز در گزینش همسر آن را معیاری مهم می شمارند و می کوشند تا سطح تحصیلی زوجین برابری یابد.
  2- در صورت عدم توازن شان تحصیلی، زوج برتر( از لحاظ تحصیلی) امتیازات دیگری در طرف مقابل درراه جبران آن طلب می کند.
  3- هر مقطع تحصیلی(دیپلم، لیسانس، دکترا و ….) فضای فکری وحتی جهان بینی خاصی پدید می آورد ناچار همسانی تحصیلی زوجین بر تشابه سلیقه، ذوق و اندیشه آنان موثر است.
  4- در همه شرایط وبه صورت قاعده ای در همه جای جهان، میزان تحمل مردان در قبال عدم همسانی تحصیلی پیش از زنان است. درحالی که ازدواج یک مرد دکتر با دختری دیپلمه ویا کمتر از دیدگاه وجدان جمع غیر معمول به نظر نمی رسد، عکس آن دقیقا نابهنجار تلقی می شود.
  در یک جامعه فاقد تحرک اجتماعی، تحصیلات همچون تابعی از وضع درآمد و طبقه اجتماعی انسان ها تجلی می کند. در چنین جامعه ای، فرصت های تحصیلی برای طبقات پایین کم است و تحصیلات ابزار ارتقاء به شمار می آیند
  5- مردان با پذیرش سطح کمتر تحصیلی همسر خود، مزایای دیگری چون جوانتر بودن او و حتی شان اجتماعی و خانوادگی بالاتر را در وی طلب می کنند. به طوری که تا ده سال جوان تر بودن زن غیر عادی نیست و ازدواج معمولا ابزار ارتقاء اجتماعی مردان به شمار می آید.
  6- در یک جامعه فاقد تحرک اجتماعی، تحصیلات همچون تابعی از وضع درآمد و طبقه اجتماعی انسان ها تجلی می کند. در چنین جامعه ای، فرصت های تحصیلی برای طبقات پایین کم است و تحصیلات ابزار ارتقاء به شمار می آیند.
  انتقال میراث در چنین جامعه ای کمتر به صورت دارایی و بیشتر با بسط امکانات تحصیلی صورت می پذیرد. دراین جامعه همسانی تحصیلی به معنای همسانی شان اجتماعی و حتی طبقه اجتماعی است.
  7- بی هیچ شبهه، ازدواج انسانهایی با دو سطح متمایز آموزشی وبه تبع آن دو فرهنگ وجهان بینی متفاوت، باید آسیب پذیرباشد و در صورت اضافه شدن عناصر دیگر ناهمگن موجبات گرایش به طلاق را فراهم سازد.
  بدین قرار، به درستی می توان گفت، آموزش و میزان آن از مهمترین عوامل موثر بر رفتار انسانهاست، درعلیت یا علل تاثیر چنین عاملی،عقاید گوناگون است:
  تحصیلات
  الف) نظریه حساسیت
  بعضی معتقدند، ازطریق کسب سواد و گام به گام با افزایش میزان آن، انسانها حساس تر، ظریف تر و دقیق تر نسبت به مسائل خواهند شد. انسان آموزش دیده از انسان خام و طبیعی فاصله می گیرد وبه همان نسبت نیز احساسات دقیق تری می یابد.
  در شرایط نخست (خام بودن انسانی) ادراک انسانها نسبت به امور ظریف، حساس و دقیق نظیر شعر و موسیقی دقت کمتری نشان می دهد. یک انسان فرهیخته در برابر یک شعر نغز حالتی نشان می دهد که از یک انسان نافرهیخته ساخته نیست. او به درون دنیاهای پیچیده احساسات انسانی راه نیافته است.

  به نظر می رسد، سواد همانند یک عامل آگاهی بخش عمل می کند و انسانها را نسبت به مصائب دیگران آگاه تر می سازد. بهتر می تواند سختی های دیگری یا دیگران را درک کنند واز این روبهتر می توانند «توان خود را در جای دیگری نهادن» را احراز نمایند. این توان برتمامی روابط انسان با دیگران اثر مثبت می نهد. ازجمله و مهمتر از همه روابط فرد با همسرش.
  ب: نظریه خویشتن یافتگی
  متعاقب همین اندیشه، بسیاری در اندیشه ارتقاء میزان خویشتن یافتگی یا بسط سواد در انسانها هستند. انسان با سواد باید کمتر دچار خودباختگی یا از خود بیگانگی باشد، بنابراین او باید بداند در شرایطی خاص عقد زوجیت بسته است و در شرایطی معین نیز حیات می گذراند. او باید بداند، وضع او خاص خود اوست و هیچ کس همانند وی نیست. لذا نباید به تقلید رنگ پریده از دیگران بپردازد. چناچه همسر ودوستش او را به سفرهای دور و گران می برد یا لباس های نفیس برایش می خرد و ….
  نباید گمان برد که باید همه امکانات نیز از جانب همسر او برایش فراهم آید. شعور جامع نسبت به خویش، عدم تقلید از دیگران، شناخت و پذیرش تمایز خود و شرایط خویشتن از دیگران از اهم شرایط ارتباط با انسانهای دیگر از جمله در زندگی خانوادگی است.

  توسط motakhasesan · 2332 روز 18 ساعت قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 3. 0 votes

  با سلام
  ببینید دوست عزیز در مورد ادامه تحصیل می تونید کاملا منطقی بیان کنید که ترس داشتید با بالاتر رفتن مدرک بی توجهی از سمت ایشون اتفاق بیفته و این برای شما سخت بوده خیلی صادقانه از همین ابتدا مطرح کنید و نظر ایشون رو بخواهید دوم اینکه چرا قرار باشد شما در این سطح بمانید بهتره علاوه بر مشوق بودن ایشون خودتون هم شرایط ادامه تحصیل رو فراهم کنید .اگر هم بنا به شرایط کاری و …تمایلی نداشتید که ادامه تحصیل بدهید فکر نکیند مشکل ایجاد می شود وقتی دو نفر شناختشون نسبت به هم کاف یباشد و علاقه ای وجود داشته باشد تحصیلات باعث دوری و ایجاد مشکلات نخواهد شد .مگر اینکه شما بر اساس یک تجربه در اقوام و دوستان این نگرانی رادارید کهاصلا باید قبل از ازدواج حلش کنید و با ان کنار بیایید و الا مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد .چون این طوری اگر ایشون ادامه تحصیل بدهند به خاط راین نگرانی و پیش فرض غلط ممکنه هر گفته و رفتاری رو به این مساله ناخوداگاه ربط بدید و خود این مشکلاتی رو در زندگی شما ایجاد کند به هر حال امیدوارم خوشبخت باشید

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  02122689534
  موفق باشید

  توسط مشاور · 2010 روز 10 ساعت 20 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است