پرسشتان را مطرح کنید

خانه » ازدواج » خیلی تردید دارم
1 امتیاز
Vote Con!
حل شده

خیلی تردید دارم

ازدواج

سلام
من دانشجوی سال دوم پزشکی هستم.19/5سالمه!
دختر مذهبی ای از مشهدهستم وخانواده خیلی خوبی دارم(مادر پدر و سه برادر در سنین17،22و27)
به لطف خدا اخلاق و ظاهر خوبی دارم و بخاطر مذهبی بودنم خواستگار زیادی هم دارم. حقیقت چون احساس میکنم به بلوغ فکری و اجتماعی وفکری و…رسیده ام دوست دارم که ازدواج کنم اما بخاطر سختی رشته تحصیلیم و طولانی بودن دوره تحصیل کمی شک دارم وهم اینکه برادرهام هنوز مجرد هستند
در ضمن تاحالا به درخواست من هیچ کس رو به منزلمون راه ندادیم برای خواستگاری و مادرم میگن خوبه برای اشنایی با این مراسم اجازه بدیم یک نفر بیاد
ولیمن حتی برای انتخاب اینکه کی بیاد هم خیلی خیلی شک دارم وذهنم مشغول شده
اول نظرم این بود که شرطم بعداز ایمان (در حد طلبه ها با رعایت تمام احکام وداشتن زندگی کاملا اسلامی )واخلاق، بودن در رشته های پزشکی،دندان و یا داروسازی باشد تا هم شرایط من بهتر درک شود وسنخیت داشته باشیم وهم فرزندانی باهوش ومومن داشته باشیم(باتوجه به مسائل ژنتیکی)
حقیقت تا کنون بین خواستگارانم دانشجوی پزشکیو…یا نبوده یا شرطش این بوده که بعد ازاتمام تحصیل شاغل نشم!ومن گفتم نه
یقین دارم اگر صبرکنم افرادی بااین شرایط خواهند پیدا شد اما نمیدونم صبرکنم یا به بقیه هم فکرکنم
مثلا افرادی با دکترای دامپزشکی، دکترای ریاضی امیرکبیر و… هستند که من نمیدونم از دست دادن این فرصتها بعدا پشیمانم میکند یانه
یک دغدغه دیگرم هم خواستگاران طلبه ام هستند!
فردی که بسیار از اخلاق وایمانش تعریف شده ومعرفمان (که مادرزن برادر همین اقای طلبه و ازدوستانمون هستند،)گفتند مهندسی فردوسی مشهد قبول شده ونرفته و پسر بسیار باهوشی است.(برادرمتاهلشان پزشکی میخواند)منکه سر در نمیارم ولی گفتن بخاطر باهوشیش! حوزه قم قبول شده و خیلی از پایه هارا هم دوتا یکی (همان جهشی خودمان!) خوانده و بقدری تعریف کردن واصرار که حقیقت باز کمی فکرم را برای قبول کردن اینکه به خواستگاری بیان مشغول کرد! من بهانه اوردم مشکلم با لباسشان است و طرز نگاه مردم به این لباس ولی گفتن ما بیایم اگر قرار به وصلت شد امکانش هست و میتوانند که معمم نشوند!و پوشیدن لباس اجباری نیست
اما معرفمون گفتن اگر ببینیدشون دیگه محاله قبول نکنید!!!
میترسم با هریک از افراد بالا(خصوصا طلبه) ازدواج کنم و بعدا که دوستانم با پزشک ازدواج کردند من از انتخابم پشیمان بشوم
و حالا با توجه به حرفام:
1.اصلا صلاح هست خواستگار راه بدیم یانه؟با توجه به رشته ام و صبر کردن برای امدن فردی با رشته های پزشکی دندان ودارو؟
2.با توجه به دغدغه ام برای نگرانی از پشیمونی از انتخاب طلبه از یک طرف و از طرف دیگر تمایلم برای فردی که انقدر از او وخانواده اش تعریف شده ولی نقش اجتماعی او مشکل دلرم(یکی از شرطهایم را دارد-ایمان- ویکی را ندارد-رشته تحصیلی مورد نظرمن-) به نظر شما اجازه خواستگاری به این خانواده بدهیم یانه/
درکل هردفعه به مادرم یک چیز میگویم! یک بار میگم بگید بیان و یک بار هم میگم نه مامان هنوز زوده یا بذاریم یک دانشجو بیاد و…
باتشکر از صبر و زحمتاتون
لطف کنید در صورت امکان پاسخ رو به ایمیلم بفرستید

توسط BAROON درازدواج · پاسخ 3580 روز 9 ساعت 45 دقیقه قبل

سوال: 1 پذیرفته شده: 1 ( 100% ) | امتیاز: 1

 

پاسخ (2)

 1. 1 vote

  سلام علیکم.
  رسول خدا صلی ..فرمودند:
  در اسلام ،هیچ بنایی نزد خدا محبوب تر از ازدواج نیست.
  من لا یحضره الفقیه –شیخ صدوق-ص409
  (از به استادم عرض کردم آقا برای ازدواج جوانان یک دعایی بفرماید فرمودند از دواج در این زمان گمراهی است اما سعی کنید برای خدا باشه .
  یعنی باید سعی کرد برای خدا انسان ازدواج کند واز خدا طلب یاری کند انشاءالله می تواند موفق باشد .
  سعی کنید برای خدا ازدواج کنید .اون نیت برای خدا بودن مهم است .)

  این جوابی بود که در سوال یکی از عزیزان با عنوان لزوم ازدواج موفق بود عرض کردم که این را بخوانید و بعد از این مطلب سوالات شما هم پاسخ داده شده است.
  1-دراسلام تاکید شده است تا شور جوانی درانسان وجود دارد جوان ازدواج کند .
  .
  خیلی مهم است اینکه بدانیم چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم.
  برای ازدواج چند نکته مهم است .
  وقتی کسی می گوید می خواهم ازدواج کنم باید
  1-به بلوغ فکر ی رسیده باشد –یعنی اینکه احساس کند که می تواند یک خانواده را اداره کند.
  2-بلوغ جنسی –البته این نکته که امروزه بلوغ جنسی در به گزارش مرکز آمار پایین آمده یعنی این که افراد زود به بلوغ جنسی می رسند.
  3-اطلاعات خود را در زمینه زناشویی بالا برده باشد.
  امروز ه خیلی از طلاق ها به خاطر این است که افراد دارای بی اطلاعی از برخورد صحیح با همسر و…می باشد .که افرادی که می خواهند ازدواج کنند باید سعی کنند با مطالعه کتاب هایی که در این زمین نوشته شده است را مطالعه کنند سطح اطلاعاتشون بالا رود .
  کتاب هایی مثل مردان مریخی و زنان ووسی نوشته آقای جان گری بسیار می تواند موثر باشد.و کتاب های دینی پیرامون چگونگی روابط زناشویی که از گفته های معصومین به مارسیده .
  4-ساخته شدن از لحاظ روحی ومعنوی .خیلی افراد در زندگی به خاطر اینکه قبل ازدواج خودرا از لحاظ اخلاقی و روحی و معنوی نساخته اند در زندگی به گونه ای رفتا ر می کنند که موجب اختلاف در زندگی می شود .اگر مشاهده کرده باشید افرادی که واقعا مومن وبا تقوا هستند در زندگی موفق هستند و حقوق یکیدیگر را بهتر در زندگی رعایت می کنند .
  که باید با تهیه کردن سخنرانی های مذهبی یا رفتن پای درس استاد اخلاق خود را ازلحاظ اخلاقی ومعنوی ساخت .
  اما چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم؟؟؟آیا ملاک فقط تقوا کافی است؟همرا ه با ذکر احادیث پاسخ خواهم داد.
  یکی از عواملی که می تواند باعث خوشبختی در ازدواج شود دقت در انتخاب همسر است که در ادامه می گویم چه کسی را باید برای همسری انتخاب کرد .
  انتخاب همسر .
  اسلام همانگونه که به ازدواج اهمیت داده و همگان را به آن توصیه کرده است .انتخاب همسر را یکی از مهم ترین مراحل ازدواج شمرده وسفارش های و راهنمایی لازم را ارائه نموده تا خانواده ای تشکیل میشود ،بنیانی مستحکم وپایدا ر داشته باشد.
  اولین اساسی ترین ملاک ،دین دار بودن همسر انتخابی و برخورداری از اخلاق نیک علاوه براینکه خانواده را استحکام می بخشد ،هریک از زن و مرد را از انحرافات و بدی ها باز می دارد .
  پیامبر گرامی اسلام صلی..فرمودند:اگرشخصی به خواستگاری آمد که دین و اخلاق او مورد پسند شما بود ،همسری به او بدهید ،چرا که در غیر این صورت ،فتنه وتباهی بزرگی در زمین ایجاد خواهد شد.(1)
  اسلام ،انتخاب همسررا برعهده دختر وپسر قرار داده است تا باواقع بینی ،مال اندیشی ،تفکر ومشورت با والدین وافراد مطمئن ،همسر خود را انتخاب کنند.
  از مهمترین عواملی که ضامن خوش بختی وسعادت برای زوجین است ،اصل هم کفو بودن است .
  کسی که دیگران را به عنوان شریک زندگی انتخاب می نماید ،باید از هر حیث شایستگی داشته ،دارای سلامت جسمی و روحی و اصالت و خانوادگی باشد.
  توجه به اختلاف سن ،سطح و میزان تحصیلات ،اعتقادات و باور ها ،وضعیت جسمی و جذابیت ها ،سطح اقتصادی و وضعیت فرهنگی و…درایجاد زندگی پایدار موثر است .بنابراین لازم است که هریک از دختر وپسر در موارد فوق تا حد لازم همانند باشند.چرا که دربسیاری از اوقات ،اختلاف فاحش دختر و پسر دراین موارد ،موجب جدایی گشته.
  متسفانه امروزه بعضی از خانواده ها به جای این که به دین ،اخلاق ،فرهنگ ،اصالت خانوادگی ،نجابت ،پاکی و کفو بودن یکدیگر توجه کنند ،به معیار های غیر صحیح از جمله :ثروت و مقام و شغل ،ماشین،خانه و..اهمیت می دهند .اینان نمی دانند که ازدواج یک ارضای جنسی صرف نیست و مهریه های بالا ،چشم وهم چشمی ها ،جهزیه های آن چنانی ،خرج زاید و تشریفاتی و…نمی تواند مسلماضامن خوش بختی باشد .
  ازدواج پیوندی مقدس است که در سایه آن ،زن ومرد به کمال می رسند وسعادت ونیک روزی را نصیب خود می کنند.
  بنابراین موضوع ازدواج و تشکیل کانون خانوادگی در درجه ی اول ،هماهنگی زن و مرد می باشد.وعدم توجه به مقررات وقوانین و هم چنین بهداشت روانی آن در نسل حاضر برای عده ای زیادی ناراحتی و ملاخاطر به وجود آورده است .زیرا شالوده ی آن از روی عشق وتظاهرات غریزه جنسی بنیان گذاری شده است .از این رو زن ومرد باید برای ازدواج وانتخاب همسر به تامین بهداشت و روحی و اجتماعی و آموزشی و اقتصادی یک دیگر توجه کنند تا بتوانند یک زندگی اصولی ومستجکم را بنا کنند.(2)
  امام صادق علیه اسلام می فرمایند:درهنگام ازدواج ببینیدخود را در کجا قرار می دهید وچه کسی را شریک زندگی خود می کنید .بهترین زنان آنانند که منسوب به اصل و منسب شایسته می باشندو مخصوصا از نظر روانی باید خوش اخلاق باشند و بدان که زنان مختلفند :بعضی از آنها غنیمتند و بعضی دیگر غرامت.(3)(4)
  انشاءالله به پاسخ خود رسیده باشید اگر نرسیدمی توانید دوباره ادمه سوال خود را از همین سوال بپرسید وگرنه از پروفیل خودتون گزینه حل شده را بزنید.
  ———————————————————————————
  1-وسائل الشیعه-ج14-ص51
  2-صفذر صانعی-بهداشت ازدواج از نظر اسلام-ص6
  3-وسائل الشیعه –ج3-باب 6 –ص4
  4-آداب زناشویی –علی اکبری بامقدمه دکتر باهر.

  شما باید طبق احادیث ملاک اصلیتون را اول تقوا و امانت داری قرار بدهید وبعد از آن باید ببینید که آیا این شخص با شرایط شما سازگار است یا نه؟مثلا اینکه بعد از تحصیل شما با شاغل شدن شما مشکل ندارد یا اینکه از نظر فکر و اعتقادی و اخلاقی آیا مثل شما هست یا نه؟ حالا ممکن است که این شرایط در یک طلبه باشد یا ممکن است دریک دانشجو باشد –لذا نباید ملاک را دانشجو یا طلبه بودن قرار داد چه بسا گاهی طلبه ای پیدا می شود که دارای این شرایط شما هست گاهی هم ممکن است این ملاک ها را یک دانشجو داشته باشد .
  حالا باید خودتون از میان خواستگاراتون انتخاب کنید که چه کسی برای شما مناسب است .
  شاید یک طلبه بگوید من با شاغل شدن شما مشکل دارم ودوست ندارم شاغل بشید خوب شما که می خواهید بعد از تحصیل شاغل بشید مسلما به مشکل بر می خورید اما شاید یک طلبه ای بگه من مشکل ندارم-یا یک دانشجو بگه من مشکل ندارم شما از میان اینها باید کسی را انتخاب کنید که باتقوا وشرایط شما را داشته باشد و آنها را بپذیرد ویا شما بپذیرید وبه تفاهم برسید .
  لذا بستگی به خودتون دارد که از میان آنها چه کسی را انتخاب کنید .
  واینکه طلبه بودن یا دانشجو بودن مهم نیست باید دید چه کسی این ویژگی ها را دارد .
  اما اینکه طرف بیاید خواستگاری مشکل ندارد حرف مادرتون درست است قرار نیست هرکه آمد خواستگاری بهشون بله بگید –اصلا بزارید خواستگارا بیایند و ببینید کدام یک از آنها ملاک ها را دارد .

  واینکه هرگز درزندگی به کسی دیگر نگاه نکنید که این شخص بادکتر ازدواج کرده من هم باید با دکتر ازدواج کنم –این کار بسیار خطرناک است ودرزندگی برای انسان مشکل ایجا می کند .ملاک را تقوا وبعد از آن متناسب به خودتون بزارید.
  درهرصورت شما اجازه بدید بیایند و خواستگارها وهرکدام با شرایط و ملاک ها ی شما سازگار بود بپذیرید .
  خوب خیلی از طلبه زنشون دانشجو یا دکتر هستند یا خیلی از دانشجویان زنشون طلبه هستند واین مشکل ندارد اصل تقوا وتفاهم از لحاظ اخلاقی است .اینها ز فرعیات هستند.البته بعضی ها اینها را اصل می کنند وبه خاطر همین است که درزندگی به مشکل بر می خورند.
  بنده فقط می گویم بزارید بیایند خواستگاری و هرکدام که ملاک ها وشرایط شما را داشت و احساس کردید این فردبرای شما مناسب است بپذیریدو در انتخاب تصمیم خودتون است .(خواه طلبه باشد یا دانشجوباشد.)
  شاید 10تا خواستگار بیاد دهمین خواستگار ملاک شما را داشته باشد .این که قرار نیست همون اول اولین خواستگا ر آمده بله بگوید .باید دید آیا شرایط وملاک های شما را دارد یا نه بعد انتخاب کرد .
  ودرمورد زندگی اسلامی لذا دین فقط برای طلبه ها نیست امروز دانشجویان مومنی وجود دارند که آقا هستند لذا تحقق یک زندگی اسلامی را نباید فقط با ازدواج با طلبه قرار داد .اما خوب بعضی از خانم ها بعد از تقوا می گویند ما دوست داریم با طلبه ازدواج کنیم واین کار هم می کنند وموفق هم هستند.
  اما در بخش حرفاتون که گفتید –
  خوب انسان باید در ازدواج یک ملاک هایی را اصلی قراربدهد..
  مثل تقوا وامانتداری وزندگی اسلامی واخلاق نیکو-
  اما یک ملاک هایی هم است که فرعی هستند مثل اینکه طرف طلبه باش یا دانشجو باشد یا پزشک باشد ویا ماشین داشته باشد –خوب این ملاک های فرعی را نباید تبدیل کرد به ملاک های اصلی چون ممکن است طرف پزشک باشد اما تقوا نداشته باشد خوب بعد از ازدواج از نظر اعتقادی به مشکل بر بخورید .
  لذا طبق احادیث از ائمه باید ملاک اصلی را تقوا و اخلاق وامانتداری باید قرار داد .
  لذا گاهری ممکن است ملاک های اصلی در یک فرد باشد اما بعضی از ملاک های فرعی در فرد نباشد مثل اینکه طرف باتقوا واخلاق نیکو …باشد اما پزشک نباشد –خوب اگر شما پزشک بودن را جز ملاک ها اصلیتون قرار داده باشید مسلما به مشکل بر می خورید فردا وقتی پزشک شدید ممکن است بگوید که کاش با پزشک ازدواج می کردم ویا فلان دوست شما چون با پزشک ازدواج کرده کاش من هم با پزشک از دوا ج می کردم لذا بستگی به خودتون داره که با چه دیدی نگاه کنید –لذا هیچ وقت پزشک بودن یا ملاک های فر عی ضامن خوشبختی نبوده ودربیشتر موقع ها تفاهم وتقوا باعث موفقیت شده است .
  درآخر بستگی به خودتون داره که آیا پزشک بودن از درجه ملاک های اصلی برای شما است یا نه اگر باشد خوب شما ممکن است بعد از ازدواج با یک طلبه این توهم برای شما پیش بیاد چرا با یک پزشک ازدواج نکرم –اما اگر پزشک بودن برای شما از ملاک های فرعی برای شما باشد خوب شما در ازدواج با یک طلبه یا دانشجو به مشکل بر نمی خورید درکل بستگی به خودتون داره .ونگاه خودتون.
  واما در مورد صبر کردن برای آمدن یک خواستگار پزشک هم بنده آینده را نمی توانم پیش بینی کنم که آیا در آینده خواستگار خوب برای شما پیدا میشود یا نه –
  در کل بستگی به خودتون داره چه ملاک هایی برای شما صلی است وچه ملاک هایی فرعی .
  انشاءالله موفق باشید.
  یاعلی………
  نکته ی اخلاقی ………….

  پيامبر اعظم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ مي فرمايد:
  «فروتني کنيد و با فقيران بنشينيد تا در پيش خدا بزرگ باشيد و از تکبر برکنار مانيد».

  توسط میثم رشید · 3579 روز 14 ساعت 30 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 0 votes
  پذیرفته شده

  حل شده!

  توسط BAROON · 3570 روز 9 ساعت 55 دقیقه قبل

  سوال: 1 پذیرفته شده: 1 ( 100% ) | امتیاز: 1

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است