پرسشتان را مطرح کنید

خانه » ازدواج » حجاب بعد از ازدواج
1 امتیاز
Vote Con!

حجاب بعد از ازدواج

ازدواج

سلام من 23سالمه و دانشجویی کارشناسی ارشد هستم در دوران کارشناسی با یکی از همکلاسی های پسرم آشنا شدم که با هم صمیمی شدیم اما بعد از سه ماه اون آقا نخواست که رابطمون ادامه پیدا کنه چون موقعیت واسه ازدواج نداشت اما بعد از اون اتفاق با هم در ارتباط بودیم ولی خیلی کم شاید هذ دو هفته یا شاید ماهی یکبار تماس میگرفت و در ارتباط بودیم,الان بعد از سه ساب اومد خواستگاری من و خانواده ها تصمیم گرفتن که بیشتر در ارتباط باشیم که همدیگر را بشناسیم من چون دوسش داشتم گفته بودم چون خانوادش مذهبی هستن چادر میپوشم و الان هم میپوشم ولی خانواده ی من اصلا اهل حجاب نیستن یعنی حتی روسری هم نمیپوشن چه برسه چادر!!بعد این آقا از من میخواد که تو مهمونی های خانوادگیمون هم چادر خونگی سرم کنم من اصلا نمیتونم توو اون جمع اینجوری باشم واسم عذاب اوره گفتم من روسری میپوشم حجابم رو کامل میکنم اما چادر سرم نمیکنم اما قبول نمیکنه باید چیکار کنم؟

توسط mahi درازدواج · پاسخ 3464 روز 20 ساعت 14 دقیقه قبل

سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 

پاسخ (5)

 1. 0 votes

  با سلام. از اینکه این سایت را برای پاسخ به سوالتان انتخاب کرده اید سپاسگذاریم.
  لازم است در این مسئله مقایسه ای صورت بدهید. از موقعیت های خوب و موقعیت های نامناسب. لیستی تهیه کنید از اینکه این خواستگار چه شرایط خوب و یا نامناسبی دارد. در مورد شرایط نامناسب آنها را به صورت یک سوال برای خود مطرح کنید.
  همان طور که توضیح دادید شما به ایشان علاقه مندید. و بعد از گذشت این سه سال باز هم این علاقه وجود دارد. این می شود یک شرایط خوب. اما در مقابلش چادر پوشیدن شما قرار دارد این می شود یک شرایط بد. در هر انتخابی برای طرفین یک سری خط قرمزها و یک سری ملاک های اصلی وجود دارد که این ملاک ها چه اصلی و چه قرمز نباید از سه مورد بیشتر شود. آیا علاقه مند بودن به همسرتان جزء ملاک های اصلیتان است؟ و آیا چادر نپوشیدن جزء خط قرمزهای شما هست؟ اگر هست می توانید گزینه علاقه مندی را در نظر نگیرید و به ایشان جواب منفی بدهید.
  بیایید علاقه تان را در یک کفه ترازو قرار دهید. و چادر پوشیدن را در کفه دیگر. کدام یک برایتان سنگینی می کند؟ اگر واقعا نمی توانید چادر بپوشید و حضور در چنین جمعی برایتان سخت است همین الان قبل از آنکه مسائلتان جدی شود، تصمیمتان را بگیرید و خیلی راحت به ایشان بگویید نمی توانید چادر بپوشید و شما را همانطور که هستید بپذیرند. یا قبول می کنند و یا می روند. و شما مجبور نیستید یک عمر کاری را انجام دهید که اصلا به ان اعتقادی ندارید و انجامش برایتان عذاب آور!!! است. شوخی که نیست، حرف یک عمر زندگی است. الان بگویید باشه، بعد که رفتید زیر یک سقف پشیمان شوید. هم زندگی به خودتان تلخ می شود و هم به همسرتان. ببخشید که خیلی رک و مستقیم این مسئله را به شما گفتم. چون زوج هایی را دیدم که همین مسئله را که شما می گویید با آن درگیر بوده اند. عروس خانم بعد از ازدواج گفته اند که نمی توانند چادر بپوشند و به همان حجاب سابق برگشتند و متاسفانه بعد از گذشت مثلا 2-3 سال از زندگی متارکه کردند.
  بعد هم تصمیم گیرنده خود شما هستید. قرار است ازدواج کنید. می خواهید به استقلال فکری و مالی و موقعیتی برسید. باید بتوانید برای آینده تان تصمیم بگیرید. اینکه در خانواده خودتان حجاب مطرح نیست و وجود ندارد برای قبل از ازدواجتان است. و نباید موقعیت خودتان را به خاطر شرایط موجود در خانواده بسنجید. اما اگر برای خودتان سخت است مسئله چیز دیگری است. منظورم این است که شما الان دو مقوله را مطرح کردید. یک اینکه حجاب در خانواده شما مطرح نیست. دو اینکه برای خودتان عذاب آور است. یعنی دو تا خط قرمز. اگر واقعا مسئله حجاب را بپذیرید و مسئله برایتان حل بشود آن وقت باید آن طور که احترام خانواده تان هم رعایت شود این مقوله را طوری مطرح کنید که شما تصمیتان را گرفته اید و خانواده عزیزتان هم این مقوله را بپذیرند.
  پیشنهاد می کنم اگر واقعا آقا پسر را پسندیده اید و دوستش دارید و نمی توانید به کس دیگری فکر کنید کمی با درایت بیشتر و صبوری بنشینید و به مسئله چادر فکر کنید. شاید این طورها هم که شما فکر می کنید پذیرش ان سخت نباشد. شاید برایتان بهتر هم باشد. نمی دانم از لحاظ ایمانی و اعتقادی خودتان در چه موقعیتی قرار دارید ولی فقط به خاطر این موقعیتی که برای شما پیش امده به شما تبریک می گویم. ولی جدای از بحث چادر، تفاوت در نوع اعتقادات را هم فراموش نکنید. مسئله فقط خود چادر پوشیدن نیست. مسئله سطح و نوع اعتقادات است. شاید شما با خودتان کنار بیایید و چادر را بپذیرید و بتوانید با بودن در چنین جمع هایی کنار بیایید ولی از نظر فکری و اعتقادی فامیل بودن و همراه بودن با چنین افرادی در چنین سطح اعتقادی برایتان حل نشود. با کمی صبر و تامل بیشتر فکر کنید. برایتان بهترین ها را آرزومندیم.
  اگر پاسخ رضایت بخش بود گزینه حل شده را انتخاب نمایید و در نظرسنجی ما هم شرکت فرمایید. باتشکر. موفق باشید.

  توسط خانم زهرا عباسی · 3464 روز 10 ساعت 30 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 0 votes

  من از این ناراحتم که وقتی به علی میگم من فقط تو اون جمع چادر سرم نکنم ولی همه جا می پوشم حرفم رو قبول نمیکنه احساس میکنم اصلا واسش مهم نیس اینکه من چی میخوام فقط خواسته ی خودش مهمه تو این مسئله بعضی اوقات طرز فکرش مثل من میشه و حرفم رو قبول داره اما سر موضوع حجاب اصلا حرفام واسش اهمیت نداره من ازین میترسم که تو زندگی هم آدم خودرای باشه چون به خواسته ی من توجه نمیکنه و نادیده میگیرتش من احساس میکنم چون قبول کردم چادر مشکی سرم کنم و میپوشم الان میخواد چادر خونگی هم سرم کنم پس فردا بیاد بگه آرایش نکن اینجا برو اونجا نرو…. و کلا من خیلی محدود شم و از محدودیتم ازار ببینم از کجا میتونم بفهمم تا چه اندازه تعصبی یا غیرتیه؟

  توسط mahi · 3463 روز 19 ساعت 37 دقیقه قبل

  سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 3. 0 votes

  با سلام. این برداشت درست نیست که فکر کنید شما برایش مهم نیستید. ببینید یادتون هست در بالا از خط قرمزها صحبت کردیم. داشتن حجاب ان هم حجاب کامل جزء خط قرمزهای همسر شماست. یعنی همسری را انتخاب می کنند که حتما با حجاب باشد. آن هم حجاب کامل. اگر اینگونه نباشد انتخاب نمی کنند. یکی از شروط ازدواج شان هم بوده درسته؟! دلیل اصرار ایشون مبنی بر این نیست که خود رای هستند و یا درک ندارند. اینها همه نشان از خط متفاوت اعتقادات شما دو نفر است. ایشون به شما گفته چادر، شما هم گفتید باشه. ایشون هم فکر می کنند پس حجاب کامل را پذیرفته اید. آن هم در همه جا. این مسئله نشان از عدم تفاهم شما در این مسئله است. و بر نمی گردد به احیانا غد بودن یا خود رای بودن ایشان. بنشینید و با هم صحبت کنید. و خط و خطوط اصلی اعتقادات ایشان را در مورد امر حجاب به طور شفاف بپرسید. به آرامی و با آرامش و نرمی. حتی در مورد آرایش کردن. نوع پوشش و لباس. ریز به ریز از ایشون سوال کنید. ازش بپرسید چرا یک دختر چادری انتخاب نکرده و شما رو انتخاب کرده.
  ببینید باز هم اشاره می کنم، اگر بخواهید از دریچه نگاه خود و یا خانواده خودتان به نوع اعتقادات ایشون نگاه کنید بله ایشون شاید یک فرد متعصب و غیرتی به چشم بیایند. چون برداشت و تعریف شما و خانواده تان از غیرت و تعصب چیز دیگری است. ولی اگر خانواده خود ایشان و یا از هر کسی که حجاب چادر برای آنها یک امر معمولی است سوال کنید، خواهند گفت نه، اینکه تعصب نیست، این غیرتی است متعادل. تفاوت در نوع نگاه های شما دو نفر به موضوع است. بنشینید و قضیه را حل کنید و مسئله را رها نکنید. شاید همانطور که خودتان می گویید بعدا بخواهند که مثلا همسرشان که چادر می پوشند خیلی هم آرایش نکند. یا قبول می کنید یا خیر. خیلی هم خودتان را اذیت نکنید، اگر موقعیتی خوب است و دلتان با ایشان است و نمی توانید دل بکنید، کمی بیشتر در مورد مسئله حجاب و… تحقیق هم کنید بد نیست. شاید اسبابی فراهم شد که با این موضوع راحت تر کنار بیایید. موفق باشید

  توسط خانم زهرا عباسی · 3463 روز 14 ساعت 34 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 4. 0 votes

  سلام,واقعا از راهنمایی هاتون ممنوننم خیلیییییی کمکم کردید که آرامش پیدا کنم نمیدونم چه جوری ازتون تشکر کنم حرفاتون کاملا منطقی و درست بود امیدوارم همیشه موفق باشید

  توسط mahi · 3463 روز 13 ساعت 32 دقیقه قبل

  سوال: 1 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 1

 5. 1 vote

  MAHI
  در اشنایی های اولیه باید در مورد همه چی صحبت کنید و از همه مهمتر باید در خصوص اخلاق و عادتون هم صحبت کنید تا شمارو همونطور که هستید بپذیره و قبول کنه .. پس اگه در این مورد مشکل دارید باید بتونید باهاش کنار بیایت و خواهشا” برای جلب نظرش فیلم بازی نکنید تا تکلیف هردوتون مشخص باشه..در این خصوص باید با خانواده و با مشاوری خوب و متعهد مشورت کنید و ایشون هم باید بتونن شمارو همونطور که هستید قبول کنه

  توسط مدیریت سایت - محمدی · 3172 روز 22 ساعت 10 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است