پرسشتان را مطرح کنید

خانه » ازدواج » تردید در ازدواج
0 امتیاز
Vote Con!
حل شده

تردید در ازدواج

ازدواج

سلام و خشته نباشید
24ساله هستم و حدود 3سال با همکلاسی دوره کارشناسی دوست بودم.بعد از 6ماه از دوستی بحث ازدواج رو مطرح کرد. مهندس کامپیوتره ظاهرشو دوست ندارم از لحاظ مالی متوسط رو به پایینه خانوادشو نمیشناسم یکی از برادراش قبلا یه مدت کوتاهی اعتیاد داشته ولی الان میگه ترک کرده. خانوادش قبلا با این ازدواج به دلیل تفاوت فرهنگی مخالف بودن ولی بعد از اصرار ایشون ظاهرا الان راضی شدن.تا قبل از ایشون با کسی دوست نبودم ولی بخاطر حس کنجکاوی پیشنهادشو قبول کردم ولی بعدا پشیمون شدم. الان حدود 3ماهه که دیگه نمی بینمش ولی گفته که قراره تا اسفند ماه بیان خواستگاری. دوست دارم ازدواج کنم ولی وقتی بحث به طور جدی مطرح میشه می ترسم و نمی خوام ازدواج کنم!! بنظرتون این ازدواج به صلاح هست؟

توسط az.n درازدواج · پاسخ 3353 روز 17 ساعت 19 دقیقه قبل

سوال: 2 پذیرفته شده: 1 ( 50% ) | امتیاز: 4

 

پاسخ (5)

 1. 0 votes

  نه

  توسط mehrnaz64 · 3351 روز 21 ساعت 18 دقیقه قبل

  سوال: 3 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 0

 2. 0 votes

  سلام علیکم.
  اینکه یک قاعده را بدانید در آخر تصمیم گیری با خودتون است .
  اما ما برای شما بحث هایی مثل لزوم ازدواج موفق چی هست ؟وملاک هایی که یک همسر خوب باید داشته باشد را برای شما شرح می دهیم بعد شما خودتون باید مورد بررسی قرار بدهید تا ببینید این آقا برای شما مناسب است یانه؟
  اما چند سوال -1-شما واون آقا از چه قشری هستند مذهبی یا غیر مذهبی ؟
  2-وشما در سوالتون ذکر کردید که چون تفاوت فرهنگی وجود داشته خانوادشون مخالفت کردند .لطف کنید ذکر کنید از چه لحاظ تفاوت فرهنگی دارید؟
  3-یک سوال دیگر شما که از ظاهر این آقا خوشت نمی‌آمد چرا باهاشون دوست شدید .؟
  4-آیا هدف از دوستی شما ازدواج بوده یا نه ؟
  ویک نکته ی دیگر اینکه ازدواج ترس نداره به شرطی که بدونید چگونه انتخاب کنید وبرید جلو.

  این سوالات را پاسخ دهید .بزودی پاسخ کلی شما داده میشود.

  توسط میثم رشید · 3346 روز 7 ساعت 9 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 3. 0 votes

  سلام مرسی از اینکه جواب دادید.
  هر دوی ما از خانواده معتقدی هستیم و پایبند به اصول ولی تنها گناهی که تو این دوستی بود این بود که گاهی باهم دست می دادیم.
  ما آذری هستیم و اونها اصفهانی و فکر نمیکنم خانواده ها از لحاظ رسم و رسوم باهم کنار بیان چون پدر من هم آدم فوق العاده سخت گیری هستش.
  میدونم که دوستی کار احمقانه ای هستش ولی این اولین تجربه دوستیم بود شاید رو حساب تنهایی یا کنجکاوی یا اینکه نیاز داشتم یکی کنارم باشه و الانم حس میکنم نیاز دارم ازدواج کنم اما پدرم بسیار سخت گیره و به همین خاطر تا به حال نتونستیم خواستگارامو بهش معرفی کنیم و اجازه بدیم که بیان!!و خودم میترسم از ازدواج!البته درسته که من دیگه باهاش رابطه ای ندارم ولی هنوزم گاهی اوقت اس ام اس میده و بار آخر گفت که تا اسفند بهش فرصت بدم که با خانوادش بیاد خواستگاری ولی من اصلا تردید دارم که دوستش دارم یا نه!
  این همکلاسیم بار اول پیشنهاد دوستی داد منم قبول کردم ولی اولش اصلا با هدف ازدواج نبود. چند مدت بعد گفت که من به ازدواج با تو فکر میکنم چون تو با معیارهای من همخونی داری.
  شاید ترس از ازدواج بخاطر سخت گیری پدرم باشه. بالاخره ما آذری هستیم و با رسم و رسومات زیاد و بعضا دست و پا گیر مثل شیربها مهریه زیاد و …

  توسط az.n · 3345 روز 21 ساعت 53 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 1 ( 50% ) | امتیاز: 4

 4. 0 votes

  تشکر -انشاءالله سعی می کنم خیلی زود پاسخ شما را بگم.

  توسط میثم رشید · 3344 روز 7 ساعت 11 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 5. 0 votes
  پذیرفته شده

  سلام علیکم.
  ازاینکه سایت ما را برای مشاوره انتخاب کردید تشکر می کنم.
  مئسله دوستی :واقعا آدم ناراحت میشه که این همه جوان به جای اینکه از راه حلال که لذتش این قدر زیاد است که انسان باید خود آن را بچشدتابفهمد-اما خیلی از جوان ها از جمله بعضی از بچه های مقید هم به دلایلی به این دوستی ها کشیده میشوند که دلایل مختلفی داره سختیگری خانواده در ازدواج-حس کنجکاوی –برای برطرف کردن نیاز جنسی وعاطفی …..و….
  اما پرسشگر محترم:دوستی ها بسیار آفت زده هستند –در همین دوستی ها اکثر کسانی که موفق به ازدواج می شوند به مشکل بر میخورند ـمثلا آقا دچار بدبینی میشود –می گه نکنه زنم که بامن دوست شده با کسی دیگه هم دوست شده…..و… خیلی از موارد که این یکیش است.
  خوب دوستی ها گناه و باعث بی برکتی در زندگی مشود.انشاءالله همه ما سعی کنیم از خطاهایمان پشیمان باشیم.
  سیر رابطه های دوستی اینطور است:دوست شدن(به هر قصدی )+شکل گیری رابطه احساسی +علاقه مند شدن به هم دیگر +تصمیم به ازدواج +ومشکلات بعد از ازدواج.

  رابطه های دوستی که منجبر به ازدواج میشود اکثر ا بیشتر سوالاتی که در این سایت بوده حکایت از این امر می کرده به مشکل بر خورند-مشکلاتی که با دوستی اونها مربوط میشود –از جمله مشکلات –بدبینی و…..
  این از رابطه دوستی .
  پس بهتر است انسان از همون اول رابطه ای با کسی نداشته .
  اما لزوم ازدواج ازدوااج موفق چیست؟بادقت بخونید پرسش های شما در آن است
  خیلی مهم است اینکه بدانیم چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم.
  برای ازدواج چند نکته مهم است .
  وقتی کسی می گوید می خواهم ازدواج کنم باید
  1-به بلوغ فکر ی رسیده باشد –یعنی اینکه احساس کند که می تواند یک خانواده را اداره کند.
  2-بلوغ جنسی –البته این نکته که امروزه بلوغ جنسی در به گزارش مرکز آمار پایین آمده یعنی این که افراد زود به بلوغ جنسی می رسند.
  3-اطلاعات خود را در زمینه زناشویی بالا برده باشد.
  امروز ه خیلی از طلاق ها به خاطر این است که افراد دارای بی اطلاعی از برخورد صحیح با همسر و…می باشد .که افرادی که می خواهند ازدواج کنند باید سعی کنند با مطالعه کتاب هایی که در این زمین نوشته شده است را مطالعه کنند سطح اطلاعاتشون بالا رود .
  کتاب هایی مثل مردان مریخی و زنان ووسی نوشته آقای جان گری بسیار می تواند موثر باشد.و کتاب های دینی پیرامون چگونگی روابط زناشویی که از گفته های معصومین به مارسیده .
  4-ساخته شدن از لحاظ روحی ومعنوی .خیلی افراد در زندگی به خاطر اینکه قبل ازدواج خودرا از لحاظ اخلاقی و روحی و معنوی نساخته اند در زندگی به گونه ای رفتا ر می کنند که موجب اختلاف در زندگی می شود .اگر مشاهده کرده باشید افرادی که واقعا مومن وبا تقوا هستند در زندگی موفق هستند و حقوق یکیدیگر را بهتر در زندگی رعایت می کنند .
  که باید با تهیه کردن سخنرانی های مذهبی یا رفتن پای درس استاد اخلاق خود را ازلحاظ اخلاقی ومعنوی ساخت .
  اما چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم؟؟؟آیا ملاک فقط تقوا کافی است؟همرا ه با ذکر احادیث پاسخ خواهم داد.
  یکی از عواملی که می تواند باعث خوشبختی در ازدواج شود دقت در انتخاب همسر است که در ادامه می گویم چه کسی را باید برای همسری انتخاب کرد .
  انتخاب همسر .
  اسلام همانگونه که به ازدواج اهمیت داده و همگان را به آن توصیه کرده است .انتخاب همسر را یکی از مهم ترین مراحل ازدواج شمرده وسفارش های و راهنمایی لازم را ارائه نموده تا خانواده ای تشکیل میشود ،بنیانی مستحکم وپایدا ر داشته باشد.
  اولین اساسی ترین ملاک ،دین دار بودن همسر انتخابی و برخورداری از اخلاق نیک علاوه براینکه خانواده را استحکام می بخشد ،هریک از زن و مرد را از انحرافات و بدی ها باز می دارد .
  پیامبر گرامی اسلام صلی..فرمودند:اگرشخصی به خواستگاری آمد که دین و اخلاق او مورد پسند شما بود ،همسری به او بدهید ،چرا که در غیر این صورت ،فتنه وتباهی بزرگی در زمین ایجاد خواهد شد.(1)
  اسلام ،انتخاب همسررا برعهده دختر وپسر قرار داده است تا باواقع بینی ،مال اندیشی ،تفکر ومشورت با والدین وافراد مطمئن ،همسر خود را انتخاب کنند.
  از مهمترین عواملی که ضامن خوش بختی وسعادت برای زوجین است ،اصل هم کفو بودن است .
  کسی که دیگران را به عنوان شریک زندگی انتخاب می نماید ،باید از هر حیث شایستگی داشته ،دارای سلامت جسمی و روحی و اصالت و خانوادگی باشد.
  توجه به اختلاف سن ،سطح و میزان تحصیلات ،اعتقادات و باور ها ،وضعیت جسمی و جذابیت ها ،سطح اقتصادی و وضعیت فرهنگی و…درایجاد زندگی پایدار موثر است .بنابراین لازم است که هریک از دختر وپسر در موارد فوق تا حد لازم همانند باشند.چرا که دربسیاری از اوقات ،اختلاف فاحش دختر و پسر دراین موارد ،موجب جدایی گشته.
  متسفانه امروزه بعضی از خانواده ها به جای این که به دین ،اخلاق ،فرهنگ ،اصالت خانوادگی ،نجابت ،پاکی و کفو بودن یکدیگر توجه کنند ،به معیار های غیر صحیح از جمله :ثروت و مقام و شغل ،ماشین،خانه و..اهمیت می دهند .اینان نمی دانند که ازدواج یک ارضای جنسی صرف نیست و مهریه های بالا ،چشم وهم چشمی ها ،جهزیه های آن چنانی ،خرج زاید و تشریفاتی و…نمی تواند مسلماضامن خوش بختی باشد .
  ازدواج پیوندی مقدس است که در سایه آن ،زن ومرد به کمال می رسند وسعادت ونیک روزی را نصیب خود می کنند.
  بنابراین موضوع ازدواج و تشکیل کانون خانوادگی در درجه ی اول ،هماهنگی زن و مرد می باشد.وعدم توجه به مقررات وقوانین و هم چنین بهداشت روانی آن در نسل حاضر برای عده ای زیادی ناراحتی و ملاخاطر به وجود آورده است .زیرا شالوده ی آن از روی عشق وتظاهرات غریزه جنسی بنیان گذاری شده است .از این رو زن ومرد باید برای ازدواج وانتخاب همسر به تامین بهداشت و روحی و اجتماعی و آموزشی و اقتصادی یک دیگر توجه کنند تا بتوانند یک زندگی اصولی ومستجکم را بنا کنند.(2)
  امام صادق علیه اسلام می فرمایند:درهنگام ازدواج ببینیدخود را در کجا قرار می دهید وچه کسی را شریک زندگی خود می کنید .بهترین زنان آنانند که منسوب به اصل و منسب شایسته می باشندو مخصوصا از نظر روانی باید خوش اخلاق باشند و بدان که زنان مختلفند :بعضی از آنها غنیمتند و بعضی دیگر غرامت.(3)(4).
  ———————————————————————————–
  1-وسائل الشیعه-ج14-ص51
  2-صفذر صانعی-بهداشت ازدواج از نظر اسلام-ص6
  3-وسائل الشیعه –ج3-باب 6 –ص4
  4-آداب زناشویی –علی اکبری بامقدمه دکتر باهر.
  اختلاف فرهنگی
  در بالا در این باره مطالب عرض شد اما مطلب کوتاهی هم می گم.

  بلاخره اگر می خواید ازدواجی موفق داشته باشید باید سعی کنید همه جوانب را بسنجید –اختلافت فرهنگی خیلی مهم است .برای شما یک نمونه اش را می گم که راست است تراژدی نیست-آقای بود که مذهبی ومقید ودوست داشت خانمش چادرداشته باشد اما باکسی ازدواج کرد که مانتویی بود –حالا اینکه چرا باخانم مانتوی ازدواج کرد بماند.این آٔقا بعد از چند سال دچار مشکل شده دوست داره خانمش چادر بپوشه اما خانم هم راضی نمیشود الان این شخص دچار مشکل شده .بنابراین باید سعی کرد همسرتون از لحاظ فرهنگی در یک سطح باشید ممکن است به مشکل بر بخورید .اینکه آيا باهم اختلاف فرهنگی دارید؟ واین رسم ورسوماتشون باشما فرق داره ینه؟واینکه می توانید کنار بیید یانه؟ با خودتون ،خودتون باید تشخیص بدید که آیا این مسائل باعث مشکلات در زندگی نمیشود -؟اما درکل اختلافات فرهنگی می تواند درزندگی باعث بروز مشکلات شود..
  جذابیت همسر(شکل ظاهری)

  هرکسی دوست دارد با کسی ازدواج کند که تا حدی ظاهرش را دوست داشته باشد-اما اینکه آيا می شود به این امر بی توجهی کرد ؟به راحتی نمیشود ازش گذشت-چون ممکن است در زندگی بعدا نسبت به ایشون دچار سردی بشوید.
  بلارخره باید به ظاهر همسر آیندتون هم توجه کنید ،چون ممکن است در علاقه شما تاثیر گذار باشد.
  بلارخه تصمیم باخودتون است که آيا این آقا را می توانید با این ظاهر ش به عنوان همسرآیندتون بپذیرید که یک عمر می خواید زیر یک سقف زندگی کنید ؟تصمیم باخودتون است .
  ترس از ازدواج
  ازدواج امری که در احادیث بسیار سفارش شده –اما متسفانه آداب رسوم جاهلانه وسخت گیری های بی جا خانواده باعث دل زدگی فرزندا ن ازازدواج می شود اما این هم دلیل نمیشود انسان به سمت دوستی بره یا بخواد از ازدواج بترسه .شما توکل بر خدا بکنید وازخدا بخواید همسری خوب وشایسته نصیبتون کند .همه چی درست میشود.
  جمع بندی ”
  تصمیم گیری را می زاریم به اختیار خودتون-
  اما توجه کنید که توجه به اختلافات فرهنگی وظاهرشخص وعلاقه همه در زندگی می تواند تاثیر گذار باشد ،بی توجهی به اونها می تواند بعد ها دچار مشکل شود.در لزوم ازدواج موفق همه مسائل برای ازدواج موفق بیان شد.
  مثلا شخصی نسبت به همسرش علاقه نداشته گفته بزار بریم زیر یک سقف درست میشه ،اما بعد از ازدواج هم علاقه ای ایجاد نشده.وخوب اینها مثال هایی است که افرادی مثل شما پرسش کردند واینها را بیان می کنیم تا شما بدونید که این عامل هم می تواند تاثیر گذار باشد.
  درکل قرار نیست توی رودر واسی بمونید که من با این شخص ازدواج کنم یانه؟ ملاک ها ومسائل برای شما عرض شد – از همین اول درست تصمیم بگرید تا بعدا دچار مشکل نشید –مثلا فردا نرید سرزندگی وبر گردیدبگید من ظاهرش را دوست ندارم .از همین اول باید تصمیم بگرید ومسائل را برای خودتون حل کنید.

  انشاءالله توانسته باشیم کمک تون کره باشیم.
  اگر سوال دیگر ندارید پاسخ نهایی را بزنید تا بدونم سوال دیگر ندارید .
  اگر سوال دیگر هم دارید ادامه همین بپرسید.
  هزینه مشاوره شما 10صلواة برای سلامتی وفرج امام زمان(ع)هست.
  موفق باشید.
  یاعلی……

  توسط میثم رشید · 3342 روز 6 ساعت 30 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است