پرسشتان را مطرح کنید

خانه » شبهات » افرینش
1 امتیاز
Vote Con!

افرینش

افرینش

دلیل افرینش بعضی موجودات, بعنوان مثال دایناسور چه بوده؟

توسط saeid درشبهات · پاسخ 3324 روز 22 ساعت 45 دقیقه قبل

سوال: 6 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 6

 

پاسخ (3)

 1. 2 votes

  سوال شما نه تنها درباره دایناسور بلکه درباره هر موجود زنده دیگری هم می تواند باشد و لذا ما جواب را توسعه داده و درباره بسیاری از موجودات پاسخ می دهیم.
  براي روشن شدن پاسخ به چند نكته اشاره مي كنيم:
  1. خداوند متعال وجودي كامل و غني است، در او نقصي نيست تا با انجام چيزي آن نقص را برطرف سازد.
  2. آفرينش نوعي احسان و فيض از جانب خدا نسبت به موجودات ممكن است. چنين آفرينشي «حسن ذاتي» دارد و اقدام به چنين فعلي كه ذاتاً پسنديده است، جز اين كه خود فعل، زيبا باشد، ‌به چيز ديگر نياز ندارد. بنابراين، اگر هر موجودي كه ممكن بود آفريده شود، آفريده نمي‌شد، جاي پرسش داشت كه چرا خداوند متعال با اين كه مي‌توانست موجودي را بيافريند و به كمال مطلوب خود برساند، اين كار پسنديده را انجام نداده است. به عبارت ديگر نيافريدن ريزترين موجود و بي‌اهميت‌ترين آن ـ از نظر ما ـ ملازم با بخل خداوند و امساك او از فيض است كه اين امر از ساحت او به دور مي‌باشد.(1)
  3. يكي از صفات خداوند، حكيم بودن ايشان است. حكيم به معناي كسي است كه از اسرار و حكمت‌ها، آگاه است و يا حكيم به معناي كسي است كه براساس حكمت و درايت كار مي‌كند و چون اين صفت متكي به علم و قدرت خداوند است، افعال خداوند هميشه به صورتي تحقق مي‌يابد كه داراي مصلحت است، يعني بيشترين كمال و خير بر آنها مترتب گردد. براين اساس همه موجودات جهان داراي مصلحت و فايده مي‌باشند.
  4. دانش بشري نقص ذاتي دارد. به اين معنا كه انسان با همه تلاش‌ها و پيشرفت‌هاي علمي كه داشته، هنوز با مجهولات بسياري مواجه است، حتي دانشمندان از شناخت كامل انسان و همه اعضا و جوارح او و فايده‌هاي او عاجزند، به طوري كه دانشمنداني كتاب‌هايي با عنوان «انسان موجودي ناشناخته» نوشته‌اند.
  براين اساس چنانچه به فايده موجودي در جهان آفرينش نرسيديم، شايسته نيست كه بگوييم فايده ندارد، بلكه بايد گفت: ما فايده اين موجود را نفهميده ايم.
  هدف از آفرينش جهان و موجودات
  از نكات پيشين و مطالعه‌ اجمالي در جهان آفرينش، ما را از اين حقيقت آگاه مي‌سازد كه سراسر جهان، مهد تكامل و پرورش موجود است و تكامل هر موجودي به خاطر تكامل موجود بالاتري انجام مي‌گيرد.
  مثلاً تابش اشعه گرم و حرارت آفتاب بر صفحه درياها و اقيانوس‌ها، بخشي از آب‌هاي دريا را به صورت بخار به آسمان مي فرستد، باد آنها را به نقاط خشك مي‌برد و پس از فعل و انفعالاتي قطرات زلال باران از آنها به زمين مي‌ريزد و زمين با گرفتن جاني تازه با جنبش آرام خود اسرار دروني خود را بيرون ريخته و دشت و صحرا به صورت مخملي سبز رنگ در مي‌آيد.
  مانند همين آب درياها، هر موجودي از جمادات و نباتات و حيوانات، با برنامه‌ مخصوصي به سوي كمال مي‌شتابند و همه موجودات جهان به شيوة خاصي به سوي كمال حركت مي‌كنند. با اين تفاوت كه موجودات بي‌جان، به صورت طبيعي و جبري به كمال خود مي‌رسند، در حالي كه اراده حكيمانه خداوند دربارة موجودي مانند انسان بر اين تعلق گرفته است كه با اختيارو آزادي راه كمال را طي كند.(2)
  حاصل آن كه هر موجودي در جهان، كمال خاص خود را دارد و به سوي آن حركت مي‌كند، گرچه ما در بسياري موارد از درك آن عاجزيم.
  آيا همه چيز به خاطر انسان آفريده شده است؟
  از متون اسلامي برداشت مي‌شود كه عالم ماده، مقدمة پيدايش انسان يا موجودي شبيه انسان است. آيات قرآن به صراحت بازگو مي‌كند كه آسمان و زمين مقدمه‌اي براي آفرينش و امتحان انسان مي‌باشد: و هو الذي خلق السموات و الارض في ستة ايام و كان عرشه علي الماء ليبلوكم ايكم احسن عملا(3) او كسي است كه آسمانها و زمين را در شش روز (= شش دوران) آفريد. و عرش (حكومت) او بر آب قرار داشت. (به خاطر اين آفريد) تا شما را بيازمايد كه كدام يك عملتان بهتر است.
  از اين آيه استفاده مي‌شود كه ايجاد جهان ماده كه يك ايجاد تدريجي است مقدمه‌اي است براي پيدايش يك موجودي كه به تدريج تكامل پيدا مي‌كند و قابل انحطاط و ترقي است.
  افزون بر آسمان و زمين، در آيات متعددي آمده است كه بسياري از موجودات و امور جاري در آسمان و زمين، مانند شب و روز براي انسان آفريده شده است.
  آيات شريفه قرآن فوايد موجودات را براي انسان دو گونه مي‌دانند:
  1. برخي از اين موجودات مستقيم مورد بهره ‌برداري انسان قرار مي‌گيرند: 1. آيات 5 ـ 18 سورة نحل (سورة نعمت‌ها) به برخي از اين نعمت‌ها اشاره كرده است.
  نكته شايان ذكر آن است كه بسياري از موجوداتي كه به تصور ما براي ما سودي ندارند، فوايد فراواني به انسانها مي رسانند. منتها گاه ما از آن بي‌خبريم. مثلاً تا چندي پيش مردم، «مار» را حيواني خطرناك مي‌پنداشتند، ولي در حال حاضر از «زهر مار» گرفته تا پوست آن در درمان انواع بيماري‌ها كاربرد دارد يا مثلاً مگس كه بسياري آن را حيواني كثيف مي‌دانند. در حالي كه فوايدي از جمله گردافشاني، تبديل و تجزيه عناصر فاسد شدني، دفع عوامل بيماري وبا و… دارد.
  برخي از موجودات نيز با فسيل شدن و تبديل به نفت، مواد معدني و… به انسانها بهره فراواني مي‌رسانند.
  2. افزون بر اين نگاه مادي به اشياء و موجودات، قرآن كريم، نگاهي الهي و عميق نيز به آنها دارد و همه موجودات جهان را نشانه‌اي از عظمت و سترگي خالق آنها دانسته و انسان را به نگرش جامع و عميق به موجودات فرا مي‌خواند تا انسان با دقت در آنها، معرفت فطري و شناخت حضوري خود را نسبت به خالق خويش شكوفايي دهد.(4) و ما ذرَأ لكم في الارض مختلفا الوانه، انّ في ذلك لآيةً لقومٍ يذكّرون(5) (علاوه بر اين) مخلوقاتي را كه در زمين به رنگ‌هاي گوناگون آفريده نيز مسخر ساخت. در اين، نشانه ي روشني است براي گروهي كه متذكّر مي‌شوند.
  حاصل آن كه اثبات فايده رساني مادي همه موجودات جهان به انسان هر چند مشكل ولي غيرممكن نيست. اما در اين كه از همه موجودات مي‌توان درس خداشناسي، ‌معادشناسي و… گرفت، امري بديهي است و به نظر مي‌رسد همين نكته دراثبات فلسفه آفرينش موجودات براي انسان، افزون بر هدفي كه آفرينش آنها براي خودشان دارد، كافي باشد.

  ——————————————————————————–
  پاورقی:
  1. سبحاني، جعفر، پرسشها و پاسخها، قم، موسسه سيد الشهداء، چاپ اول، 1369، ص 90.
  2. مكارم شيرازي، ناصر و سبحاني، جعفر،‌ پرسشها و پاسخهاي مذهبي، قم، نسل جوان، چاپ پانزدهم، 1370، ج 1، ص 100.
  3. هود: 70.
  4. مصباح يزدي، محمد تقي، معارف قرآن، قم، انتشارات در راه حق، چاپ اول، 1367، ص 250.
  5. نحل: 13.

  توسط آقای ب - مانده علی · 3310 روز 13 ساعت 22 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 1 vote

  دوست عزیز ما بعنوان اشرف مخلوقات آفریده شدیم و برای زندگی در دنیا شرایطی فراهم شد که باید بصورت علت و معلول برقرار باشه

  آفرینش

  اینکه چرا موجودات دیگه ای آفریده شدن ، همگی برای راحتی و تفکر ما انسانها بوده …

  همین دایناسور برای راحتی امروز ما در استفاده از نفت و گاز ناشی از فساد این موجودات بوده ….وحتی موجودات خیلی ریز …

  مثل همون موری که سلیمان نبی در مورد آفرینشش از خدا سوال کرد که سبب چه بوده که این موجود را خلق کردی ..

  و خداوند گفت : قسم به ذات خودم که همین سوال رو هم همین مور از من در مورد خلقت تو کرد …

  پس تمام این موارد در حکمت خداوند است و کسی واقعا” نمیدونه به چه خاطر بوده …

  چون علم و درک ما بسیار پایینتر از اینه که بخوایم به درجات بالایی از این درک برسیم …

  توسط مدیریت سایت - محمدی · 3238 روز 22 ساعت 41 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 3. 1 vote

  من یه سوال از شما دارم؟

  شما به عقل خودت به عنوان یک انسان ! یا کلا نوع بشر ! چقدر اطمینان دارید؟

  من شرط می بندم بسیاری از مسائل حتی علمی! که گروهی از انسان ها توانسته اند با به کارگیری عقلشون به آنها برسند رو شما و خیلی های دیگه نمی تونیم درک کنیم!
  مثلا مسئله نسبیت انیشتین!
  انیشتین با عقل زمینی اش ثابت کرده جرم در سرعت نور می تونه به انرژی تبدیل شه!
  توی فیزیک نوین مسائلی مطرح می شه که به عقیده ی من کم از ماوراءالطبیعه نداره!!!
  در مقابل خداوندی که زمین رو با این همه شگفتی! این همه اسرار ! این همه عظمت آفریده، خضوع پیشه کنیم!
  به علاوه زمین تنها بخش کوچکی از منظومه شمسی
  منظومه شمسی بخش کوچکی از کهکشان راه شیری و
  کهکشان ما بخش بسیار کوچکتری از عالم هستی است !!!
  منجم ها معروفند به اینکه انسان های فروتن و افتاده ای هستند… چون خیلی بیشتر از ما عامه ی مردم عظمت این دنیا رو درک کردند!

  توسط baroun · 3184 روز 16 ساعت 39 دقیقه قبل

  سوال: 0 پذیرفته شده: 0 ( 0% ) | امتیاز: 2

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است