پرسشتان را مطرح کنید

خانه » ازدواج » ازدواج
0 امتیاز
Vote Con!
حل شده

ازدواج

ازدواج

با عر ض سلام و خسته نباشید وممنون از سایت خوبتون
من دختری 22 ساله دانشجوی فوق لیسانس یکی از رشته های دانشگاه تهران هستم و از یک خانواده متدین هستم. حدود 5 ماه پیش با پسری 26 ساله که لیسانس داره وفرزند یکی به آخر می باشند، در یکی از سایت های اجتماعی آشنا شدم. تو یکی از سایت های اجتماعی عضو بودم که واسه سرگرمی به اون سایت سر میزدم. با این آقا هم همون جا آشنا شدم. هیچ کدوم اهل دوستی نبودیم و فقط برای بحث در مورد مسایل مختلف گاهی با هم چت می کردیم. که در این چت حدود و مرز مشخص بود و خط قرمز ها تعریف شده بود. کم کم به این نتیجه رسیدیم که حرف همدیگه رو خوب می فهمیم و در بسیاری از موارد عقاید مشترکی داریم.
پیشنهاد داد که برای ازدواج با هم آشنا شیم . خب پسر معقولی به نظر می رسید، خانواده او هم مذهبی بودن، از دو تا استان مختلف بودیم ولی فرهنگامون نمیگم همش ولی خیلی شبیه هم بود. فکرامون با هم جور بود ، فرد خوبی بود، فهمیده ،از شخصیتش خوشم میاد، میشه گفت از نظر اخلاق همون چیزی بود که من می خواستم ، البته هنوز خیلی جای تحقیق داره ولی من همه چیز در مورد خانواده اون میدونم اونم همه چیز در مورد خانواده من میدونه .
قرار شد که خانواده ها هم در جریان قرار بدیم . چون هم خانواده من هم خانواده خودش از این رابطه بی خبر بودن و با این جور روابط مشکل دارن( البته خود ما هم مشکل داریم و میدونیم اشتباه کردیم ) گفتیم که یکی این آقا رو معرفی کردن و ایشون از خانوادم خواستن که اجازه بدن همدیگه رو ببینیم (چون جفت خانواده ها فکر می کنن ما اصلا همدیگه رو نمیشناسیم)
خب چند تا مشکل اینجا هست:
اول اینکه ما خانواده تحصیل کرده ایی هستیم همه خواهر برادرام و خودم حداقل فوق لیسانس داریم و هم خانواده مادرم و همه خانواده بابام همه تحصیلات عالی دارن. اما خانواده اون نه، تحصیلکرده نیستن تنها فرد موفق خانواده شون به ظاهر ایشون هستن فقط. خواهراش بیشتر از کلاس پنجم نخوندن و همین دلیل یکی از مخالفتای خانواده مه ، من خودمم به این موضوع فکر کرده بودم ولی در حال حاضر خودم مشکلی ندارم و برام ملاک نبوده و نیست. ولی واسه خانوادم مهمه. واسه خودم مهم بوده که خودش در خونده باشه و فهم و شعور داشته باشه.
دوم اینکه اونا تو روستا زندگی می کنن، حالا نمی گم خودم تو شهر بزرگی زندگی می کنم. شهر ما هم کوچیکه ولی بابام میگه نمی خوام دخترم که فوق لیسانسم داره بفرستم روستا زندگی کنه و هم این که راه دوره نمی تونم دور باشم از بچه هام. بازم میگم من خودم به همه اینا فک کرده بودم و خودم مشکلی نداشتم گفتم فوقش یه سال اونجاییم بعد کم کم میاییم شهرای دیگه زندگی می کنیم. به خود ایشون هم گفته بودم که این مشکلات هست و ممکنه که خانوادم مخالفت کنن.
نه که من با این چیزا مشکل نداشته باشم یا واسم ملاک نبوده نه ولی اصل ملاکام نبوده، میشه گفت میشده جزو ملاک های درجه دوم .
یه چیز دیگه که هست اینه که خواهرشم چون شوهرش معتاد بوده دارن طلاق می گیرن.
حالا قراره هفته دیگه همدیگه رو ببینیم ولی هیچ کدوم نمی دونیم اخرش چی میشه ، چون هیچ کدوم نمی خواستیم بدون اجازه خانواده همدیگه رو ببینیم واسه همین این یه فرصت واسه دیدن همدیگه است (هرچند عکس همدیگه رو دیدیم). ولی نمیدونم بعد از گفتن این شرایط به خانوادم که تا حدودی میدونن جواب خانوادم چی میشه. مادر ایشون هم دلش رضا نیست که از راه دور زن بگیره و بهش میگه از همین جا زن بگیره ولی میگه دختری مثل تو که حرفامو بفهمه پیدا نمی کنم .
نمیدونم بین دو راهی بدی گیر کردم. تصمیممون از روی احساس نبوده ولی خب کم کم یه احساسی هم بینمون بوجود اورده
نمیدونیم همین راهو ادامه بدیم یا به حرف خانواده ها گوش کنیم و راهمون رو جدا کنیم.
راستش جلو راهمون مشکلات خیلی زیادی بود ولی به لطف خدا همش حل شد یعنی شرایط جوری بود که ازدواج واسه جفتمون غیر ممکن بود ولی شرایط برای ازدواج جفتمون الان مهیاست. نمیدونیم به این نشونه ها توجه کنیم و با توکل به خدا ادامه بدیم یا نه . میدونم کلی اشتباه کردیم ولی الان باید چکار کنیم ؟
بدجور گیر کردیم . تو سایتا داشتم می گشتم که سایت شما را پیدا کردم، از جواب و راهنمایی هایی که کرده بودین خیلی خوشم اومد. خواستم که ما را هم راهنمایی کنین. پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم. ایشاله که همیشه پایدار و پیروز باشین وخدا خیرتون بده.
اگه میشه لطف کنید زودتر جواب بدین
اگه نامفهوم بود باید ببخشید هرچی به ذهنم رسید نوشتم ، شرمنده

توسط razi درازدواج · پاسخ 3417 روز 9 ساعت 24 دقیقه قبل

سوال: 2 پذیرفته شده: 2 ( 100% ) | امتیاز: 0

 

پاسخ (5)

 1. 0 votes

  سلام علیکم.
  ازاینکه سایت ما را برای پاسخگویی انتخاب کردید تشکر می کنم.
  من الان دقیقا از کجاش راهنمایی کنم از مشکلاتی که در این دوستی ها به وجود میاد یانه؟یا بعد از این؟
  چون اکثر سوالات این سایت ازاین قبیل است -یعنی طرف اول باهم دوست شدند بعد ازدواج کردند ودچار مشکل شدند .
  البته نمی خوام بگم که شما هم از این قبیل هستید ولی می شود گفت ریسک است .
  ای کاش این اتفاق نمی افتد .
  ببینید ازدواج خودش ریسک است اما باید سعی کرد با سنجش دقیق به دور از احساسی شدن از ریسک آن کم کرد .
  آخه نمی شود از طریق چت کردن هم دیگر را شناخت .
  انشاءالله پاسخ کامل را در ادامه به زودی می نویسم.

  توسط میثم رشید · 3411 روز 17 ساعت 35 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 2. 0 votes

  ممنون میشم که زودتر پاسخ نهایی رو بدین ، اشتباه کردیم میدونم ولی حالا چکار کنم که دیگه اشتباه نکنم ؟
  بازم ممنون

  توسط razi · 3411 روز 17 ساعت 14 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 2 ( 100% ) | امتیاز: 0

 3. 0 votes
  پذیرفته شده

  البته ازدواج از این طریق بسیار اشتباه است ولی ما مسائل را بیان میکنیم وتصمیم گیری باخودتون است.
  اگر می خواهید ازدواجی موفق داشته باشید –باید احساسات را کنار بزارید وشخص را آنطور که هست ،ببینید –اما دوستی تنها باعث میشود انسان نتواند ضعف های شخص را آنطور که هست ببیند –بنابراین –دردوستی ها به جای اینکه شخص مورد طرفش را که هنوز علاقه ایجاد نشده با عقلی باز بسنجد واصلا ببیند آیا این شخص برای او مناسب است یا نه ؟–از لحاظ فرهنگی واقتصادی ومکانی وو…..باهم هماهنگ هستند .اشخاصی که قبل از دوست شدن واحساسی شدن کاذب سعی می کنند همسر مقابلشون را بسنجند وبعدش اگر شخص را مناسب دید اقدام به ازدواج می کند نه دوستی .
  اصلا اینگونه افراد معتقد به دوستی نیستند .
  اما آفات دوستی –
  خیلی از افراد وقتی دوست میشوند یا اصلا همینطور قصد دوست شدن نداشتند یهو دوست شدند ازهرطریقی –به تدریج احساسات کاذبی در آن ایجاد میشود که بر عقلشان چیره میشود وباعث میشود که نتوانند ضعف ها که می تواند پایه های یک زندگی را ازبین ببرد، ببینند –لذا خیلی از این افراد که با دوست پسرشون یا دوست دخترشون ازدواج می کنند دچار مشکل میشوند.
  (امیر المومنین فرمودند:علاقه ی شدید چشم را کور وگوش را کر می کند.)
  شاهدش این سوال زیر است که به این آدرس برید بخونید:

  https://moshavere.tribuneazad.ir/%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%88%D9%84%D8%B4-%DA%A9%D9%87-%DA%86%D8%B4%D8%A7%D9%85%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%85/#respond
  لذا این گونه آشنایی ها ودوستی آفاتی دارد که بسیار شایع بوده –
  خیلی از کسانی که اینگونه ازدواج کرده اند-بعد از زندگی یکی از دوطرف دچار شک وتردید و..شدند .وزندگی شون دچار لغزش شده .
  یا خانم رفته دنبال کسی دیگر ویا آقا رفته دنبال زنی دیگر .
  بنابراین ازدواج ریسک است واما این مسائل واین گونه ازدواج ها که اکثرا با چشمی بسته انجام میشود درصدریسکش را بالا می برد اما میشود با ازدواجی صحیح وسنتی واز طریق خانواده وآشنایی از طریق خانواده درصد ریسک را کاهش داده وازدواج موفقی داشت .
  بنابراین ازجمله چیزهایی که لزوم ازدواج موفق است –هم خوانی فرهنگی ومکانی و….دوطرف است .
  یکی از چیزهایی که می تواند در زندگی بعدا تاثیر گذار باشد فرهنگ خانواده هاست .ممکن است خانواده آقا سطح فرهنگی شون ضعیف ویا آداب ورسوم خاصی داشته باشند از طرف دیگر فرهنگ خانواده دختر بالاتر یا ضعیف تر ویا آداب ورسو م ضد خانواده پسر را داشته باشند که اینها می تواند در زندگی زوجین تاثر گزار باشد .ممکن است فردا درزندگی دختر ویا پسر نتواند با آداب رسوم دیگری کنار بیاد.
  بنابراین باید سعی کرد همسر ی را انتخاب کنید که به تعبیر قرآن هم کفو هم دیگر باشید.
  بنابراین برای ازدواج موفق باید تمام آنچه که لزوم ازدواج موفق است را مورد بررسی قرار بدهید وتوجه کنید.
  خیلی مهم است اینکه بدانیم چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم.((((((
  برای ازدواج چند نکته مهم است .
  وقتی کسی می گوید می خواهم ازدواج کنم باید
  1-به بلوغ فکر ی رسیده باشد –یعنی اینکه احساس کند که می تواند یک خانواده را اداره کند.
  2-بلوغ جنسی –البته این نکته که امروزه بلوغ جنسی در به گزارش مرکز آمار پایین آمده یعنی این که افراد زود به بلوغ جنسی می رسند.
  3-اطلاعات خود را در زمینه زناشویی بالا برده باشد.
  امروز ه خیلی از طلاق ها به خاطر این است که افراد دارای بی اطلاعی از برخورد صحیح با همسر و…می باشد .که افرادی که می خواهند ازدواج کنند باید سعی کنند با مطالعه کتاب هایی که در این زمین نوشته شده است را مطالعه کنند سطح اطلاعاتشون بالا رود .
  کتاب هایی مثل مردان مریخی و زنان ووسی نوشته آقای جان گری بسیار می تواند موثر باشد.و کتاب های دینی پیرامون چگونگی روابط زناشویی که از گفته های معصومین به مارسیده .
  4-ساخته شدن از لحاظ روحی ومعنوی .خیلی افراد در زندگی به خاطر اینکه قبل ازدواج خودرا از لحاظ اخلاقی و روحی و معنوی نساخته اند در زندگی به گونه ای رفتا ر می کنند که موجب اختلاف در زندگی می شود .اگر مشاهده کرده باشید افرادی که واقعا مومن وبا تقوا هستند در زندگی موفق هستند و حقوق یکیدیگر را بهتر در زندگی رعایت می کنند .
  که باید با تهیه کردن سخنرانی های مذهبی یا رفتن پای درس استاد اخلاق خود را ازلحاظ اخلاقی ومعنوی ساخت .
  اما چگونه می توانیم یک زندگی موفق داشته باشیم؟؟؟آیا ملاک فقط تقوا کافی است؟همرا ه با ذکر احادیث پاسخ خواهم داد.
  یکی از عواملی که می تواند باعث خوشبختی در ازدواج شود دقت در انتخاب همسر است که در ادامه می گویم چه کسی را باید برای همسری انتخاب کرد .
  انتخاب همسر .
  اسلام همانگونه که به ازدواج اهمیت داده و همگان را به آن توصیه کرده است .انتخاب همسر را یکی از مهم ترین مراحل ازدواج شمرده وسفارش های و راهنمایی لازم را ارائه نموده تا خانواده ای تشکیل میشود ،بنیانی مستحکم وپایدا ر داشته باشد.
  اولین اساسی ترین ملاک ،دین دار بودن همسر انتخابی و برخورداری از اخلاق نیک علاوه براینکه خانواده را استحکام می بخشد ،هریک از زن و مرد را از انحرافات و بدی ها باز می دارد .
  پیامبر گرامی اسلام صلی..فرمودند:اگرشخصی به خواستگاری آمد که دین و اخلاق او مورد پسند شما بود ،همسری به او بدهید ،چرا که در غیر این صورت ،فتنه وتباهی بزرگی در زمین ایجاد خواهد شد.(1)
  اسلام ،انتخاب همسررا برعهده دختر وپسر قرار داده است تا باواقع بینی ،مال اندیشی ،تفکر ومشورت با والدین وافراد مطمئن ،همسر خود را انتخاب کنند.
  از مهمترین عواملی که ضامن خوش بختی وسعادت برای زوجین است ،اصل هم کفو بودن است .
  کسی که دیگران را به عنوان شریک زندگی انتخاب می نماید ،باید از هر حیث شایستگی داشته ،دارای سلامت جسمی و روحی و اصالت و خانوادگی باشد.
  توجه به اختلاف سن ،سطح و میزان تحصیلات ،اعتقادات و باور ها ،وضعیت جسمی و جذابیت ها ،سطح اقتصادی و وضعیت فرهنگی و…درایجاد زندگی پایدار موثر است .بنابراین لازم است که هریک از دختر وپسر در موارد فوق تا حد لازم همانند باشند.چرا که دربسیاری از اوقات ،اختلاف فاحش دختر و پسر دراین موارد ،موجب جدایی گشته.
  متسفانه امروزه بعضی از خانواده ها به جای این که به دین ،اخلاق ،فرهنگ ،اصالت خانوادگی ،نجابت ،پاکی و کفو بودن یکدیگر توجه کنند ،به معیار های غیر صحیح از جمله :ثروت و مقام و شغل ،ماشین،خانه و..اهمیت می دهند .اینان نمی دانند که ازدواج یک ارضای جنسی صرف نیست و مهریه های بالا ،چشم وهم چشمی ها ،جهزیه های آن چنانی ،خرج زاید و تشریفاتی و…نمی تواند مسلماضامن خوش بختی باشد .
  ازدواج پیوندی مقدس است که در سایه آن ،زن ومرد به کمال می رسند وسعادت ونیک روزی را نصیب خود می کنند.
  بنابراین موضوع ازدواج و تشکیل کانون خانوادگی در درجه ی اول ،هماهنگی زن و مرد می باشد.وعدم توجه به مقررات وقوانین و هم چنین بهداشت روانی آن در نسل حاضر برای عده ای زیادی ناراحتی و ملاخاطر به وجود آورده است .زیرا شالوده ی آن از روی عشق وتظاهرات غریزه جنسی بنیان گذاری شده است .از این رو زن ومرد باید برای ازدواج وانتخاب همسر به تامین بهداشت و روحی و اجتماعی و آموزشی و اقتصادی یک دیگر توجه کنند تا بتوانند یک زندگی اصولی ومستجکم را بنا کنند.(2)
  امام صادق علیه اسلام می فرمایند:درهنگام ازدواج ببینیدخود را در کجا قرار می دهید وچه کسی را شریک زندگی خود می کنید .بهترین زنان آنانند که منسوب به اصل و منسب شایسته می باشندو مخصوصا از نظر روانی باید خوش اخلاق باشند و بدان که زنان مختلفند :بعضی از آنها غنیمتند و بعضی دیگر غرامت.(3)(4).
  ———————————————————————————–
  1-وسائل الشیعه-ج14-ص51
  2-صفذر صانعی-بهداشت ازدواج از نظر اسلام-ص6
  3-وسائل الشیعه –ج3-باب 6 –ص4

  -))))))))4-آداب زناشویی –علی اکبری بامقدمه دکتر باهر.
  ———————-

  از لحاظ محل زندگی ومکانی همینطوری نیست –که شما بگید من کنار میام وبعدا دچار مشکل بشیدواون وقت دیگه نمی تونید حرفی بزنید چون خودتون قبول کردید –البته دراین مورد هم بستگی به خودتون داره که آيا می تونید برید شهری که همسرتون می خواد یا نه ؟واینکه به همین آسانی نیست که فکر می کنید –باید دراین مورد فکر کنید وسختی ها این راه را هم فکر کنید وتصمیم گیری کنید .
  بنابراین اینطور فکر نکنید که بعد از زندگی ایشون فردا میان شهر –ممکن است ایشون مخالفت کنند –بنابراین باید سعی کرد درازدواج از احتمالات کم کرد تا فردا همین احتمالات درزندگی معظل نشود.
  بسیار در افراد دیده شده ودر سوالات دیده شده که بی توجهی به مسائل فرهنگی درزندگی دچار مشکل شده اند برای شما یک نمونه می گم.
  شخصی مذهبی باخانمی که مانتویی بوده به هر دلیلی عاشق شدن و…با او ازدواج می کند (شاید پیش خودش فکر می کرده که بعد از ازدواج می تونه خانمش را وادار کند که چادر بپوشد)الان که این آٔقاازدواج کرده دچار مشکل شده ونمی تواند خانمش را متقاعد کند چادر بپوشد والان دچار مشکل شده اند –
  اما چرا اینها دچار مشکل شده اند به خاطر اینکه این آقا مذهبی ومقید باید به یکی از مسائل که چادری بودن است توجه می کرده ولی بی تفاوت از کنار آنها گذشته .بنابراین کوچک ترین بی تفاتی ها می تواند زندگی را دچار لغزش کند.
  بنابراین مسائل فرهنگی بسیاری می تواند مشکل ساز شود –اگر شما فردا رفتید باایشون سرزندگی ودر رفتاآمد با دوستانتون خجالت کشدید که بگید که ایشون دیپلم دارن –همین باعث میشود که شما نسبت به ایشون دچار سردی شوید .بنابراین سعی کنید همه این مسائل می تواند تاثیر گذار باشد وباید به آنها اهمیت داد –
  قرآن بسیار تاکید دارد که همسر ی هم کفو خودتون انتخاب کنید .
  بنابراین اگر نسبت به مکان زندگی ویا تحصیلات همسر تون ویا خیلی از مسائل بی تفاوت باشید به احتمال زیاد ممکن است دچار مشکل شوید –بنابراین اگر می خواید درصد ازدواج موفق تون بره بالا ،باید احتمالات این مسائل را با درست انتخاب کردن پایین بیارید .
  بنابراین نمیشود نسبت به آنها بی تفاوت بود.
  چت روم —————————-
  واقعا اشتباه محض است –
  واقعا نمی دونم چی بگم.در چت روم ها افراد با ماسک های گوناگون ظاهر میشوند –بنابراین چت روم فعلی نمی تواند مکانی برای پیدا کردن همسر مناسب باشد .
  بنابراین چتروم ریسک ازدواج را بسیار بالا می برد وخیلی از افراد ازاین طریق ازدواج کرده اند دچار مشکل شده اند.

  جمع بندی ……………….
  1-ازدواج خودش ریسک است اما اگر واقعا ازدواج از طریق خانواده وسنجیدن ملاک هایی که در بالاعرض شد انجام شود می تواند درصد موفقیت ازدواج را بالا ببرد .واگر ازطریق اینگونه مثل چت روم ودوستی ها انجام شود ،بسیاردرصد ریسکش را بالامی برد .
  2- تصمیم گیری باخودتون است –خیلی از مسائل راشما باید خودتون حل کنید –وبه خیلی از مسائلی که در بالا مثل بدبینی عرض شد باید توجه کنید که ممکن است مشکل ساز شود .
  3-دوراه دارید –یا با ریسکی بالا برید جلو که کسی نمی تواند آخرش را پیش بینی کند ویا ایشون بره از شهر خودشون از طریق خانواشون اقدام کنند وشما هم ازشهر خودتون واز طریق خانواده وکسی را که مورد قبول شما وخانواده تون است – هم کفو شما است وخیلی از احتمالاتی را که در بالا مطرح شدریسکش میاد پایین مثل بدبینی وراه دور وتحصیلات…….
  درکل همه موارد را بسنجید وخوب درمورد همش فکر کنید و بهتر است دقت کنید چون ازدواج خیلی مهم است .
  اگر سوال دیگر ندارید پسخ نهایی را بزنید .
  هزنیه ازدواج شما10تا صلواة برای سلامتی وفرج امام زمان(ع) است .
  یاعلی………

  توسط میثم رشید · 3407 روز 15 ساعت قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

 4. 0 votes

  سلام
  ممنون از راهنماییتون
  موفق باشید

  توسط razi · 3407 روز 12 ساعت 47 دقیقه قبل

  سوال: 2 پذیرفته شده: 2 ( 100% ) | امتیاز: 0

 5. 0 votes

  علیکم سلام.انشاءالله موفق باشید .
  التماس دعا .
  یاعلی …………………………

  توسط میثم رشید · 3407 روز 8 ساعت 29 دقیقه قبل

  اطلاعاتی در دسترس نیست

پاسخ شما

© tribuneazad.ir 2019. All rights reserved. تمام حقوق برای تریبون آزاد محفوظ است انتشار با ذکر منبع مجاز است